Archidiecezja Warszawska oświadcza, że nie wpływała na władze w sprawie Roma Tower
14 stycznia 2022 | 03:00 | dk, archidiecezja warszawska | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Metropolita warszawski Kazimierz kard. Nycz ani żaden inny reprezentant archidiecezji warszawskiej nie naciskał i nie wpływał na władze samorządowe Warszawy, aby uzyskać jakiekolwiek rozstrzygnięcie w sprawie projektu inwestycyjnego Roma Tower – zaznaczono w wydanym w czwartek oświadczeniu radcy prawnego archidiecezji warszawskiej.
W związku z ukazaniem się w portalu Oko.press 3 i 4 stycznia 2022 r. dwóch artykułów Sebastiana Kluzińskiego i Daniela Flisa „Nycz Tower Kulisy największej inwestycji kościoła w Polsce” i „Nycz Tower. Jak kard. Nycz przechytrzył belgijskiego developera” pełnomocnik archidiecezji warszawskiej, radca prawny Artur Nowicki wydał w czwartek oświadczenie opublikowane na stronie archidiecezji warszawskiej.
Podkreślił w nim, że choć „metropolita warszawski w trakcie kilkunastu lat sprawowania posługi w Warszawie wielokrotnie spotykał się ze środowiskiem samorządowym” także „w okresie po 2011 r.”, to „nie organizował ani nie inicjował spotkań w celu rozmowy w sprawach projektu Roma Tower”.
Zaznaczono, że kard. Nycz ani żaden inny reprezentant archidiecezji warszawskiej „nie naciskali i nie wpływali na władze samorządowe Warszawy, aby uzyskać jakiekolwiek rozstrzygnięcie w sprawie tego projektu inwestycyjnego”. Poinformowano, że „przedsięwzięcie inwestycyjne pod nazwą +Roma Tower+ prowadzi specjalnie powołana w tym celu spółka PW, w której za sprawy merytoryczne odpowiada renomowany polski deweloper BBI Development SA.”.
„Stanowczo i jednoznacznie stwierdzam, że opublikowana w artykule Oko.press informacja o tym, że ks. kard. Kazimierz Nycz zaprosił na spotkanie burmistrzów warszawskiej dzielnicy Śródmieście, by omawiać z nimi projekt Roma Tower oraz, że w spotkaniu tym uczestniczył wiceprezes BBI Development SA pan Rafał Szczepański jest całkowicie nieprawdziwa” – czytamy w oświadczeniu.
Kuria bielsko-żywiecka przeprasza za odpowiedź na pozew ofiary wykorzystania seksualnego
Wyjaśniono, że spotkanie odbyło się na prośbę gości. „Pierwotnie w spotkaniu uczestniczyć miał ówczesny burmistrz Śródmieścia wraz ze swoim zastępcą Mateuszem Siepielskim. Z jakiegoś powodu burmistrz nie mógł uczestniczyć i jego miejsce zajął drugi z zastępców burmistrza Paweł Suliga. Zmiana nastąpiła w ostatniej chwili” – napisał radca prawny Artur Nowicki.
Poinformował, że spotkanie dotyczyło innego tematu, a sprawę Roma Tower poruszył Paweł Suliga. „Sam z siebie sugerował zmiany w projekcie. Ks. kardynał nie odniósł się do tych kwestii, gdyż sprawami merytorycznymi zajmowała się i zajmuje spółka BBI Development SA.” – zwrócił uwagę radca prawny archidiecezji warszawskiej.
Dodał, że „w spotkaniu tym nie uczestniczył wiceprezes BBI Development SA Rafał Szczepański”.
W oświadczeniu zaznaczono, że kard. Nycz „nie uczestniczył w organizowaniu i wykonywaniu projektu realizowanego przez belgijskiego dewelopera i parafię św. Barbary”. „Partnerem rzeczonego dewelopera była wymieniona parafia jako kościelna osoba prawna w rozumieniu ustawy z dnia 17 marca 1989 roku o stosunku Państwa Polskiego do Kościoła Katolickiego. Jako biskup diecezjalny, w rozumieniu prawa kanonicznego, wespół z kanonicznie do tego powołanym Urzędem Ekonoma Diecezjalnego, sprawuje wyłącznie nadzór nad dobrami materialnymi Kościoła. Decyzje podejmują reprezentanci konkretnych kościelnych osób prawnych w ramach prawnych procedur określonych szczegółowo Kodeksem prawa kanonicznego – w tym przypadku proboszcz parafii” – wyjaśnił radca prawny Artur Nowicki.
W oświadczeniu czytamy, że „gospodarowanie gruntem kościelnym w sposób transparenty i efektywny ma na celu realizację wielu celów, które nie mogłyby zostać osiągnięte w przypadku mniej dochodowej sprzedaży gruntu”. Wymieniono, że „są wśród nich: pomoc domom samotnej matki, wsparcie Caritasu, renowacja kościelnej substancji zabytkowej na terenie archidiecezji warszawskiej, budowa nowoczesnego metropolitarnego centrum ewangelizacyjnego na terenie parafii św. Barbary oraz wiele innych”. „Dlatego archidiecezja warszawska zdecydowała się na współpracę z renomowanym polskim deweloperem – BBI Development SA, który w 2011 r. podjął się realizacji projektu inwestycyjnego Roma Tower” – wyjaśniono.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.