Bartne: koncert kolęd w stolicy łemkowszczyzny
07 lutego 2011 | 14:56 | pab Ⓒ Ⓟ
W cerkwi greckokatolickiej w Bartnem odbędzie się 9 lutego koncert kolęd łemkowskich w wykonaniu zespołu „Ruczaj” i Julii Doszny. Początek o godz. 16.00, wstęp bezpłatny. Bartne bywa nazywane stolicą Łemkowszczyzny.
„Ruczaj” to zespół dziecięco-młodzieżowy założony w 2003 r. Członkowie grupy pochodzą z 7 miejscowości: Pętna, Małastów, Bodaki, Bartne, Męcina Wielka, Wapienne, Owczary. W repertuarze zespół ma popularne pieśni łemkowskie i ukraińskie, wykonywane w dwu- i trzygłosie. „Ruczaj” ma za sobą wiele występów w Polsce i za granicą oraz nagranie kolęd dla TVP 3 Kraków. W Bartnem wraz z młodzieżą wystąpi Julia Doszna – znana łemkowska pieśniarka, obdarzona ciepłym, przejmującym głosem, która mieszka i pracuje w Łosiu niedaleko Gorlic. Przy tamtejszej parafii grekokatolickiej prowadzi dziecięcy zespół „Wereteno”.
Bartne to wieś położona w gminie Sękowa, w powiecie Gorlickim. Pierwsza wzmianka o jej istnieniu pochodzi z 1629 r. Zamieszkiwana była przez Łemków – grupę górali ruskich. W wyniku akcji „Wisła” mieszkańcy wsi zostali wysiedleni, a sprowadzili się tu osadnicy zza Biecza. Po 10 latach kilkunastu łemkowskich gospodarzy powróciło do swych zagród.
W Bartnem znajdują się dwie cerkwie: prawosławna wybudowana w 1930 r. i greckokatolicka z 1842 r., używana obecnie jako filia Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów” w Gorlicach. We wnętrzu znajdują się zbiory łemkowskiej sztuki cerkiewnej i ludowej oraz wyposażenie cerkwi: kompletny ikonostas z XVIII w. i ołtarz boczny z 1797 r., XVIII-wieczne ikony oraz obrazy z okolicznych cerkwi. Ze względu na swoją historię Bartne uważane jest za stolicę Łemkowszczyzny.
We wsi znajdują się trzy cmentarze: parafialny, choleryczny, na którym chowano ofiary epidemii w 1873 r. i nr 64, na którym spoczywa kilkudziesięciu Austriaków i Rosjan, żołnierzy I wojny światowej. Warto też zobaczyć pomnik ofiar Thalerhofu – Łemków wywiezionych na początku I wojny światowej do obozu Thalerhof koło Grazu w Austrii oraz Krzyż Papieski na Magurze Wątkowskiej, upamiętniający Mszę św. odprawioną w tym miejscu dla młodzieży przez ks. Karola Wojtyłę w sierpniu 1953 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.