Bazylika św. Jana na Lateranie – rok wydarzeń z okazji 1700. rocznicy założenia
09 listopada 2023 | 14:02 | tom | Rzym Ⓒ Ⓟ
Bazylika św. Jana na Lateranie jest „samym obrazem Kościoła rzymskiego i jest domem Kościoła rzymskiego, gdzie papież ma swoją katedrę i gdzie biskup Rzymu nie ogłasza własnych pomysłów, ale słowa Jezusa Chrystusa” – zaznaczył kard. Angelo De Donatis, wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej, przedstawiając program obchodów rozpoczynających się dzisiaj, 9 listopada, i trwających do 2024 roku – 1700. rocznicy założenia rzymskiej katedry. Zaplanowano liczne wydarzenia, które będą naznaczone trzema głównymi wątkami: duchowym, artystycznym i kulturalnym oraz muzycznym, aby potwierdzić, że Bazylika Laterańska jest „mater et caput” – „matką i głową” Rzymu i Kościoła powszechnego, jak mówią napisy po bokach fasady bazyliki .
„Ponowne odkrycie bazyliki św. Jana jako 'matki’ oznacza poczucie, że życie jest nam dane, ponieważ życie wiary jest darem i jesteśmy przez nie generowani”, podkreślił kard. De Donatis w rozmowie z portalem Vatican News, „a 'caput’ – `głowa`, ponieważ Chrystus tego chciał i powiedział do Piotra „Ty jesteś Piotr i na tej skale zbuduję mój Kościół”. Dzisiaj o godz. 17.30, w święto poświęcenia bazyliki, kardynał będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. z udziałem chóru diecezji rzymskiej pod przewodnictwem , słynnego kompozytora ks. Marco Frisiny, który wykona skomponowaną przez niego Mszę z okazji jubileuszu katedry biskupa Rzymu.
„Śpiewanie kościoła na Lateranie jest jedną z najpiękniejszych rzeczy. Sztuka ma za zadanie wyrażać wielkie rzeczy człowieka, a poprzez piękno Rzymu i Lateranu – gdzie jest papież i jedność, którą reprezentuje – można odpowiedzieć na potrzebę wyrażania wiary” – podkreślił podczas prezentacji programu obchodów. Ks. Frisina i jego chór wystąpią również podczas koncertu bożonarodzeniowego diecezji rzymskiej 17 grudnia i koncertu z okazji uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego 12 maja. A 1 listopada 2024 r. zostanie wykonana okolicznościowy utwór pt. „In hoc signo”, dzieło ks. Frisiny poświęconego cesarzowi Konstantynowi.
To właśnie rzymski cesarz ufundował Bazylikę Laterańską, wzorowaną na świątyniach pogańskich, Konsekrowana w 324 roku przez papieża Sylwestra I, była pierwszym miejscem, w którym chrześcijańska społeczność Rzymu zgromadziła się w jednym budynku. „Poświęcona najpierw Najświętszemu Zbawicielowi, a następnie przez wieki świętemu Janowi Chrzcicielowi i świętemu Janowi Ewangeliście, bazylika i jej budynki widziały świętych, takich jak Ambroży, Franciszek, Dominik, Ignacy Loyola i św. Teresa z Lisieux, a także ojców Republiki Włoskiej, takich jak De Gasperi, Nenni, Saragat i Bonomi” – przypomniał ks. prałat Andrea Lonardo, dyrektor Biura Duszpasterstwa Uniwersyteckiego w Rzymie. Odwiedzili katedrę także: Erazm z Rotterdamu, Caravaggio, Galileo Galilei i J.R.R. Tolkien. Mówi się, że kompozytor Wolfgang Amadeusz Mozart przynajmniej odwiedził ją jako dziecko a George Frideric Handel dał koncert organowy w 1707 roku.
Egzorcyści porównują „bezpieczne“ kontakty halloweenowe ze zmarłymi do bawienia się niewybuchami
Z drugiej strony, obecny układ bazyliki i wikariatu był zmieniany przez papieża Jana XXIII (i zakończony przez Pawła VI), który chciał zgromadzić wszystkie urzędy i organizację diecezji rzymskiej w miejscu, które było siedzibą papieża aż do jego powrotu z Awinionu. Historia licząca ponad tysiąc lat, którą będzie można prześledzić w ramach cyklu spotkań „Od Konstantyna do wygnania z Awinionu” w dniach od 14 listopada do 5 grudnia, podczas których będzie można również zwiedzić loggie, absydę, niektóre relikwie i wykopaliska.
„Kościół rzymski przygotowuje się do tych wydarzeń z wielkim pragnieniem odnowienia wiary”, wyjaśnił kard. De Donatis i dodał: „Wierzę, że będzie to pragnienie wspólnot, które przybędą tutaj do katedry, zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu, właśnie po to, aby wspólnie odnowić swoją wiarę w Pana”. Wielkopostne statio z baptysterium do katedry odbędzie się 18 lutego 2024 roku. Inne wydarzenia zostaną dodane do programu obchodów, które zakończą się 9 listopada 2024 roku. „Będzie to rok, w którym wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny, a mieszkańcy poznać historię jednego z najważniejszych miejsc w Rzymie. To jest nasze pragnienie, aby przeżyć ten rok, otwierając drzwi, aby więcej Rzymian mogło zbliżyć się do tego skarbu” – podsumował wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej.
Udział papieża w programie jubileuszowym nie został jeszcze potwierdzony. Na styczeń 2024 roku zaplanowano jedynie niepubliczne spotkanie z księżmi z diecezji. Organizatorzy mają nadzieję, że Franciszek będzie obecny na mszy św. kończącej rok jubileuszowy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.