Benedykt XVI: Chrystus jest prawdziwym Panem wszechświata
14 stycznia 2009 | 20:15 | st, ml (KAI) /a. Ⓒ Ⓟ
Nauce dwóch „bliźniaczych” listów św. Pawła do Kolosan i Efezjan poświęcił Benedykt XVI swą katechezę podczas drugiej w roku 2009 audiencji ogólnej. Do auli Pawła XVI uczestniczyło w niej ok. 4 tys. osób.
Najwięcej z nich przybyło ze Stanów Zjednoczonych i Włoch. Byli także pielgrzymi z krajów Ameryki Łacińskiej.
Papież zaznaczył, że tylko w tych listach mowa jest o Chrystusie jako głowie Kościoła. To On prowadzi wspólnotę chrześcijańską oraz organizuje całe jej ciało i stanowi źródło siły do działania.
Ojciec Święty wskazał, że orędzie obydwu listów jest niezwykle pozytywne i owocne. „Chrystus nie musi obawiać się żadnych ewentualnych konkurentów, ponieważ przewyższa wszelkie formy mocy, które dążyłyby do upokorzenia człowieka. Tylko On nas umiłował i dał siebie za nas. Dlatego też, jeżeli jesteśmy zjednoczeni z Chrystusem nie powinniśmy lękać się żadnych nieprzyjaciół i przeciwności. Oznacza to też, że powinniśmy dążyć do przylgnięcia do Niego” – mówił Papież.
Ojciec Święty zwrócił uwagę, że orędzie to ma ponadto duże znaczenie dla świata pogańskiego, który obawiał się świata pełnego różnych duchów. „Jedynym zwycięzcą jest bowiem Chrystus. Kto jest z Chrystusem nie musi niczego się lękać! Chrystus jest prawdziwym wyzwolicielem! Kto jest z Chrystusem niczego i nikogo się nie lęka. On jest prawdziwym Panem świata” – podkreślił Benedykt XVI i dodał, że Chrystus jest też głową całego kosmosu, co oznacza, że nie można oddzielać świata materialnego i osobowego. „Wszystko jest jednością w Chrystusie. Jest to racjonalna i personalistyczna zarazem wizja wszechświata” – zauważył Papież.
„Wizję taką możne pojąć Kościół, który uznaje, że Chrystus jest w pewnym sensie od niego większy, gdyż Jego panowanie przekracza granice Kościoła, choć to Kościół a nie kosmos określony jest jako Ciało Chrystusa. Oznacza to, że powinniśmy pozytywnie oceniać rzeczywistość ziemską, ponieważ Chrystus ją w sobie jednoczy – podkreślił Benedykt XVI.
Papież zwrócił także uwagę, że to w Chrystusie znajduje się również wypełnienie „tajemnicy” Boga, dla której zrozumienia nie wystarczają same tylko zdolności intelektualne. „Konieczne jest osobowe spotkanie z Chrystusem, w którym tajemnica Boga uległa wcieleniu i można jej dotknąć. Ponieważ miłość rozumie więcej niż sam rozum, potrzebna jest radosna i pokorna kontemplacja Boga, który stał się człowiekiem” – zaznaczył Papież i przypomniał: „Jeśli myślimy o Kościele jako ciele Chrystusa to uczymy się jak żyć miłością wzajemną z Chrystusem, łączącą nas z Bogiem i pozwalającą nam dostrzec w bliźnim obraz Chrystusa. Kościół jest nie tylko obiecaną oblubienicą, ale rzeczywistą oblubienicą Chrystusa”.
Benedykt XVI wskazał jednocześnie, że obraz Kościoła zawarty w liście do Efezjazn pozwala nam lepiej zrozumieć sens małżeństwa. „Czym ono jest w świetle komunii Chrystusa i Kościoła, a także myśląc o małżeństwie lepiej rozumiemy jak Chrystus łączy się z nami” – stwierdził Papież.
Papież pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do Polaków powiedział: „Serdecznie witam Polaków! Święty Paweł porównuje miłość małżeńską do tej, która łączy Chrystusa i Kościół, Jego oblubienicę. Jednocząc się z rodzinami zgromadzonymi w tych dniach w Meksyku, modlę się, aby wszystkie rodziny w Polsce i na świecie jednoczyła i oświecała miłość Chrystusa. Niech Bóg wam
błogosławi!”
Streszczenie katechezy po polsku odczytał ks. prałat Paweł Ptasznik z sekretariatu stanu Stolicy Apostolskiej: „W dzisiejszej katechezie Ojciec Święty zaprezentował główne tematy teologii zawartej w listach św. Pawła do Kolosan i do Efezjan. Tylko w tych listach Apostoł używa w odniesieniu do Chrystusa tytułu 'Głowa’. Tytuł ten oznacza, że Chrystus kieruje i prowadzi wspólnotę chrześcijańską, bierze za nią odpowiedzialność jako jej przewodnik i Pan. Oznacza też, że jest Głową, która ożywia i porusza wszystkie członki ciała, jakim jest wspólnota Kościoła. Według św. Pawła Chrystus jest Głową wszystkich potęg niebieskich. Dlatego jeśli jesteśmy zjednoczeni z Nim, nie musimy się obawiać żadnego nieprzyjaciela ani jakiejkolwiek przeciwności. W końcu Chrystus jest Głową całego kosmosu. Przez Niego świat został stworzony i w Nim całe stworzenie zostanie odnowione. Drugim kluczowym słowem, pojawiającym się w obu listach, jest pojęcie tajemnicy. Paweł mówi o tajemnicy woli Bożej, tajemnicy Chrystusa, tajemnicy Boga w Chrystusie, w którym kryją się wszystkie skarby mądrości i wiedzy. Pisząc o tajemnicy Apostoł ma na myśli nieprzenikniony plan Boga odnośnie do losów człowieka, narodów i świata. Interesujące jest także nauczanie na temat Kościoła, który Paweł przedstawia jako Oblubienicę Chrystusa”.
Na zakończenie audiencji Benedykt XVI prosił cztery tysiące jej uczestników o modlitwę w intencji rozpoczynającego się w Meksyku VI Światowego Spotkania Rodzin. „Oby to ważne wydarzenie kościelne ukazało raz jeszcze piękno i wartość rodziny, rozbudzając we wszystkich nowe energie na rzecz tej niezastąpionej podstawowej komórki społeczeństwa i Kościoła” – powiedział Papież.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.