Prymicyjne błogosławieństwo paulińskiego neoprezbitera na Groniu Jana Pawła II
29 lipca 2024 | 12:40 | rk | Andrychów Ⓒ Ⓟ
Do dawania innym świadectwa tego, jak cenna i ważna jest Eucharystia zachęcił na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym o. Stanisław Cholewa OSPEE. Pochodzący z Andrychowa, jeden z czterech wyświęconych w tym roku na kapłanów paulinów udzielił po niedzielnej Mszy św. prymicyjnego błogosławieństwa.
W kazaniu o. Cholewa zachęcił do refleksji nad znaczeniem Mszy św. i Eucharystii w życiu katolika. Odpowiedział na zarzuty, że są to nudne praktyki, podkreślając ich duchowe znaczenie i wartość. Wskazał, że Msza jest centralnym wydarzeniem w Kościele, ponieważ daje wiernym możliwość spotkania z Jezusem Chrystusem w Komunii Świętej.
„Może warto czasem zastanowić się i trochę zgłębić ten temat, może właśnie coraz bardziej docenić wielki dar, jakim jest Eucharystia? Sam Jan Paweł II, który tutaj szczególnie jest z nami obecny, napisał kiedyś, że Kościół otrzymał Eucharystię od Chrystusa, swojego Pana, nie jako jeden z wielu cennych darów, ale jako dar największy, ponieważ jest to dar z samego siebie, z własnej osoby w jej świętym człowieczeństwie, jak też dar Jego dzieła zbawienia” – podkreślił.
Odwołując się do Ewangelii i cudu rozmnożenia pięciu chlebów i dwóch ryb wśród wielotysięcznych rzeszy paulin wskazał, że mówi to o tym, iż Jezus chce nam dawać obficie siebie podczas Eucharystii. „To jest widoczne podczas każdej Mszy św., bo każdy, kto przyjdzie tutaj, może przyjąć do serca Pana Jezusa realnie w Komunii Świętej, oczywiście jeśli jest w stanie bez grzechu ciężkiego” – zaznaczył.
Groń Jana Pawła II w Beskidzie Małym to jedyny szczyt górski w Polsce noszący imię polskiego papieża. Wzniesienie liczy 890 metrów n.p.m. W kaplicy stoi m.in. fotel, na którym Jan Paweł II siedział podczas wizyty w Skoczowie w 1995 r., a także podarowane przez niego różańce. Nieopodal znajduje się Droga Krzyżowa z rzeźbionymi stacjami, kilka mniejszych kapliczek, dzwonnica i pomnik Jana Pawła II. Cyklicznie odprawiane są tu Msze św. dla różnych grup pielgrzymów i turystów.
Beskidzkie „sanktuarium” stanowi wotum za ocalenie papieża. Dlatego ma symboliczne wymiary – 13 na 5 metrów – nawiązujące do daty zamachu na życie Jana Pawła II (13 maja 1981). We wrześniu 1995 kaplicę poświęcił biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.