Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Lublina
12 grudnia 2023 | 07:00 | mch | Lublin Ⓒ Ⓟ
Już od wielu lat skautowe wydarzenie przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju wpisuje się w przeżywanie Adwentu. W tym roku, ze względu na wojnę w Izraelu, stało ono pod znakiem zapytania. Pytanie czy uda się zorganizować jego przekazanie. Okazuje się, że chrystusowy pokój, którego symbolem jest to światło, jest mocniejsze niż ludzka nienawiść i złość – wspomniał na wstępie ks. phm. Robert Śliż, kapelan Chorągwi Lubelskiej ZHP.
11 grudnia w archikatedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie harcerki oraz harcerze Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Lublin przekazali Betlejemskie Światło Pokoju władzom i mieszkańcom miasta. Hasłem tegorocznej sztafety jest zawołanie: „Czyńmy pokój”. Celem akcji jest przekazywanie do domów przywiezionego z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem ognia, będącego znakiem pokoju, symbolem pojednania między narodami oraz poświadczeniem wzajemnego zrozumienia.
Uroczystość rozpoczęła Msza Św. sprawowana pod przewodnictwem abp Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego. W słowach homilii arcybiskup podkreślał jaką wartością dla chrześcijan jest pokój.
– Dzięki naszym dzielnym harcerką i harcerzom dotarło do nas światło z Betlejem z miasta, w którym narodził się książę pokoju Jezus Chrystus. On sam mówił o sobie podczas każdej Eucharystii: „pokój wam zostawiam, pokój mój wam daję”, a wśród 8 błogosławieństw znalazły się słowa: „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi”. W niedzielę rano w Zakopanem przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego odebrali od słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju. Dzisiaj dociera ono do nas. Przyjmujemy go z radością i nadzieją, bo wiemy, że lepiej zapalić choćby małe światełko niż stale narzekać na ciemności – powiedział abp Budzik.
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano pierwszy raz w 1986 r. w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Każdego roku wybrana dziewczynka lub chłopiec odbierają światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie ogień transportowany jest do Europy. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, w czasie której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z całego kontynentu. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje BŚP od 1991 r. Tradycją jest, że Polacy otrzymują światło od słowackich skautów. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują światło dalej na wschód do Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Szwecji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.