Bezrobocie zagraża ludzkiej godności
11 listopada 2011 | 10:14 | kg (KAI/RV) / pm Ⓒ Ⓟ
Rodzina, która powstaje z miłości mężczyzny i kobiety, z ich pełnego, szczerego zaangażowania się w małżeństwie, nie jest rzeczywistością prywatną, zamkniętą w sobie.
Ze względu na właściwe sobie powołanie stanowi wspaniałą służbę o decydującym znaczeniu dla dobra wspólnego społeczeństwa i dla misji Kościoła. Przypomniał o tym Benedykt XVI w przesłaniu do uczestników II Krajowego Kongresu o Rodzinie, trwającego od 9 do 12 listopada w Ekwadorze.
Nawiązując do hasła kongresu: „Ekwadorska rodzina w misji: praca i świętowanie w służbie osoby i dobra wspólnego”, papież zwrócił uwagę, że przez pracę człowiek doświadcza swej podmiotowości, uczestnicząc w Bożym planie stwórczym. Dlatego bezrobocie sprzeciwia się godności człowieka. Nie tylko stwarza sytuacje niesprawiedliwości i ubóstwa, które często prowadzą do rozpaczy, przestępczości i przemocy, ale powoduje też kryzys tożsamości. „Istnieje zatem pilna potrzeba woli skutecznego zapewnienia wszystkim dostępu do pracy godnej, stałej i dobrze wynagradzanej” – napisał Ojciec Święty do uczestników Kongresu o rodzinie.
Zaznaczył również, że pogodne i konstruktywne środowisko domowe ze swymi obowiązkami i uczuciami jest pierwszą szkołą pracy i najodpowiedniejszą przestrzenią, aby osoba odkrywała swe możliwości, pomniejszała swe niepokoje i pozwalała się rozwijać swym najszlachetniejszym dążeniom. Ponadto życie rodzinne uczy nas pokonywania egoizmu, ożywiania solidarności, nieszczędzenia ofiar w imię szczęścia innych, doceniania dobra i prawości oraz udzielania się z przekonaniem i wielkodusznością dla wspólnego dobrobytu i wzajemnego dobra.
Obecny Kongres odbywa się jednocześnie w 5 miastach tego kraju: Quito, Guayaquil, Portoviejo, Tena i Loja. Wpisuje się on w trwającą obecnie latynoamerykańską Misję Kontynentalną i jest częścią przygotowań do przyszłorocznego VII Światowego Spotkania Rodzin w Mediolanie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.