Białostoczanie świętują 106.rocznicę odzyskania niepodległości
11 listopada 2024 | 13:38 | tm | Białystok Ⓒ Ⓟ
„Trzeba pytać, dlaczego nie dostrzega się lub też nie chce się zauważyć pozytywnego wpływu religii na budowanie wspólnoty narodowej i wzajemnego zaufania” – mówił abp Józef Guzdek w archikatedrze białostockiej podczas uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny w Narodowe Święto Niepodległości. – Podstawowych wartości trzeba bronić w sobie i wokół siebie, dla siebie i dla innych” – zachęcał hierarcha.
W homilii metropolita białostocki przypomniał, że tak jak Jezus był zatroskany o losy swej ziemskiej ojczyzny, tak chrześcijanie, prócz głoszenia prawdy o królestwie Bożym i o prawach, jakie w nim obowiązują, powinni troszczyć się o swoją ziemską Ojczyznę, jej rozwój i bezpieczeństwo.
Podkreślał, że ojcowie odrodzonej Rzeczpospolitej potrafili umiejętnie zagospodarować dar odzyskanej wolności. „Najpierw dostrzegali konieczność budowania silnej, dobrze uzbrojonej armii – gwaranta bezpieczeństwa i nienaruszalności naszych granic. Postawili także na rozwój gospodarczy kraju, odważne, wielkie inwestycje (…). W planach elit odradzającego się państwa gospodarka miała być jednym z filarów suwerenności Polski. Trzecim, niezwykle ważnym filarem rozwoju państwa była troska o edukację oraz wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży” – zaznaczył.
– Zwłaszcza teraz, gdy za wschodnią granicą Polski toczy się krwawa wojna, nie tylko rozumiemy, ale w pełni akceptujemy rzymską zasadę: «Si vis pacem, para bellum» – «Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny». Tylko silni mogą czuć się bezpiecznie!” – wskazywał hierarcha.
Zachęcał zgromadzonych na Eucharystii, by troszcząc się o rozwój gospodarczy i bezpieczeństwo naszej Ojczyzny, równocześnie dbali o edukację dzieci i młodzieży oraz ich wychowanie patriotyczne. „Dlaczego jesteśmy świadkami powrotu na kurs wrogi Polsce, jej rozwojowi i sile moralnej? Dlaczego ogranicza się poznawanie polskiej literatury i historii naszego narodu? (…) Czy zasadniczym celem szkoły ma być jedynie troska, aby uczniowie dobrze się w niej czuli? A co z mobilizacją do pracy, by pomnażać swoje zdolności i kształtować prawe charaktery?” – pytał abp Guzdek. Jak dodał, w tej sprawie warto poczytać i posłuchać wielu krytycznych opinii rodziców i wybitnych pedagogów.
Zdaniem abp. Guzdka trzeba też pytać, dlaczego nie dostrzega się lub też nie chce się zauważyć pozytywnego wpływu religii na budowanie wspólnoty narodowej i wzajemnego zaufania. „Z ust Piłsudskiego, którego nie można podejrzewać o dewocyjną wiarę, padły te słowa: «Powinniśmy być silni nie tylko materialnie, ale również moralnie. Naszą największą siłą jest nasza wiara. Strzeżcie jej, wzmacniajcie ją»” – cytował Marszałka kaznodzieja.
„«Ku wolności wyswobodził nas Chrystus», a pierwszymi stróżami i obrońcami dobrze pojętej wolności uczynił rodziców, nauczycieli, którzy kochają i wymagają, a także Kościół, który jest sługą i obrońcą wolności człowieka. Nie wolno zdezerterować z realizacji tej niezwykle ważnej misji! Podstawowych wartości trzeba bronić w sobie i wokół siebie, dla siebie i dla innych” – apelował.
Na zakończenie zachęcał wiernych, aby wdzięczni tym, którzy przelewali krew w walce o wolność naszej Ojczyzny, uczynili wszystko, aby dobrze zagospodarować przestrzeń wywalczonej wolności. „Ponad wszelkimi podziałami powinny nas łączyć troska o bezpieczeństwo i rozwój gospodarczy naszej Ojczyzny. Nade wszystko razem, we wzajemnej współpracy, zabiegajmy o edukację dzieci i młodzieży oraz ich wychowanie w duchu wartości chrześcijańskich i patriotycznych” – mówił.
Mszę św. koncelebrowali kapelani służb mundurowych oraz księża profesorowie seminarium duchownego. Modlitwa w archikatedrze białostockiej zgromadziła licznych wiernych, a wśród nich przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych Białegostoku, dowódców i żołnierzy Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i innych służb mundurowych, kombatantów oraz harcerzy. Tradycyjnie nawę główną bazyliki archikatedralnej wypełniły poczty sztandarowe.
Po Mszy św. przy pomniku Józefa Piłsudskiego odbyły się uroczystości patriotyczne Narodowego Święta Niepodległości. Miały miejsce okolicznościowe przemówienia, odczytano Apel Pamięci oraz złożono kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
W intencji Ojczyzny zostały odprawione nabożeństwa także w prawosławnej katedrze św. Mikołaja Cudotwórcy, w kaplicy Ewangelicko-Augsburskiej oraz w meczecie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.