Postawy konsumpcyjne tematem spotkania Dnia Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych Ruchu Światło-Życie
29 marca 2025 | 17:26 | tm | Białystok Ⓒ Ⓟ

29 marca archikatedra białostocka była miejscem Dnia Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych Ruchu Światło-Życie północno-wschodniej Polski. Na spotkanie przyjechało ponad 100 osób z Diakonii warszawskiej, Warszawy-Pragi, Łowicza, Łodzi, Ełku, Łomży i Drohiczyna. Tematem spotkania był współczesny problem konsumpcjonizmu i jego wpływ na życie duchowe. „Posiadanie dóbr materialnych, aby żyć godnie i w miarę dostatnio, jest ważne, ale nie może stać się celem naszego życia. A jeśli daje szczęście, to tylko na krótki czas” – powiedział do uczestników spotkania podczas Eucharystii abp Józef Guzdek.
Metropolita białostocki podkreślał w homilii, że korzeniem wszelkiego zła jest zdrada prawdy, a zwłaszcza pycha i wewnętrzne zakłamanie, a Chrystus, głosząc Ewangelię, pragnie wyzwolić człowieka z takich postaw i zapatrzenia we własną doskonałość lub jej pozory.
Odwołując się do słów Ewangelii o faryzeuszu i celniku, zauważył, że faryzeusz „potrzebował celnika jako punktu odniesienia, by podbudować swoje ego” – stojąc przed Bogiem, zwracał uwagę na grzech bliźniego tylko po to, by w ten sposób podkreślać swoje pozytywne zachowanie. Zupełnie odmienna była postawa celnika, który „potrzebował Boga, by stając przed Świętym i Doskonałym, jak w lustrze dostrzec swoje słabości”.
Arcybiskup wyjaśniał, że Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych to czas refleksji nad wartościami i dokonywanymi wyborami, szczególnie w kontekście relacji między „mieć” a „być”; że posiadanie dóbr materialnych nie jest złe, o ile nie staje się celem samym w sobie. Przypominał, że ważne jest, by dostrzegać ich właściwe miejsce w życiu – jako narzędzie, a nie fundament szczęścia. Prawdziwe bogactwo to wewnętrzna wolność i życie zgodne z wartościami, nie zaś gromadzenie dóbr, które są przemijające.
„Posiadanie dóbr materialnych, aby żyć godnie i w miarę dostatnio, jest ważne, ale nie może stać się celem naszego życia. A jeśli daje szczęście, to tylko na krótki czas, wszak w godzinie śmierci wszystko wypuścimy z zastygającej ręki” – stwierdził.
„Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki był kapłanem absolutnie wolnym i do wolności prowadził dzieci i młodzież. W swojej pracy duszpasterskiej kładł wielki nacisk na wychowanie człowieka wewnętrznie wolnego i zarazem wiernego ewangelicznym wartościom” – mówił. Zwracając się następnie do zgromadzonych należących do Ruchu Światło-Życie dodał: „Cieszę się, że kontynuujecie to dzieło, że Wasza formacja przekłada się na świadectwo, na podejmowane działania we wspólnotach parafialnych, w Waszych środowiskach, ale także w wymiarze diecezjalnym”.
Pasterz Kościoła białostockiego dziękował kapłanom, którzy towarzyszą im w tej drodze, i zachęcał do modlitwy o wierność dziedzictwu ks. Blachnickiego, a także prosił, by w parafiach rozwijane były wspólnoty oazowe, czerpiąc z jego ponadczasowego przesłania.
Tegoroczny Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych to wydarzenie, które miało na celu zwrócenie uwagi na współczesny problem konsumpcjonizmu i jego wpływ na życie duchowe. W tym dniu uczestnicy – reprezentanci diecezji z różnych regionów – spotykali się, by rozmawiać o wartościach, które kształtują ich życie i postawy.
Zaplanowane konferencje i referaty omawiały postawy konsumpcyjne, wskazując na ich negatywne konsekwencje, takie jak osłabienie religijności i postaw altruistycznych w społeczeństwie.
W odpowiedzi na te wyzwania Ruch Światło-Życie, inspirowany charyzmatem ks. Franciszka Blachnickiego, oferuje alternatywę w postaci postawy człowieka wolnego – osoby, która daje siebie, a nie żyje tylko dla posiadania: ks. Blachnicki nauczał, że żyjemy po to, by pomagać młodym ludziom w budowaniu lepszego świata, opartego na wartościach ewangelicznych.
Wartości te są nie tylko teoretycznie przemyślane, ale wcielane w życie poprzez konkretną działalność we wspólnotach. Uczestnicy Dnia Wspólnoty Diakonii zachęcani byli do dalszej refleksji nad tym, jak w codziennym życiu mogą żyć zgodnie z tymi wartościami, a także do zastanowienia się nad własnymi priorytetami – czy bardziej skupiają się na tym, co mają, czy na tym, kim są i jak żyją.
Przesłanie tego dnia to także podziękowanie za wierne kroczenie drogą świętości, inspirowaną życiem ks. Blachnickiego, który jest uznawany za przewodnika w drodze do duchowej wolności. Jego celem jest umacnianie wspólnot oazowych i szerzenie przesłania o tym, jak ważne jest życie oparte na Ewangelii, w odpowiedzi na dzisiejsze wyzwania społeczne.
Na Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych północno-wschodniej Polski przybyli do Białegostoku przedstawiciele Ruchu Światło-Życie z archidiecezji warszawskiej, diecezji warszawsko-praskiej, diecezji łowickiej, archidiecezji łódzkiej, diecezji ełckiej, łomżyńskiej oraz drohiczyńskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.