Bielsko-Biała: pogrzeb Janiny Królikowskiej, wybitnej działaczki katolickiej
17 stycznia 2013 | 13:03 | rk Ⓒ Ⓟ
Pogrzeb Janiny Królikowskiej, założycielki i długoletniej sekretarz zarządu Klubu Inteligencji Katolickiej w Bielsku-Białej, byłej pracownicy Biskupiego Komitetu Pomocy Więźniom i Internowanym, wyróżnionej medalem papieskim „Pro Ecclesia et Pontifice” odbył się 16 stycznia w Bielsku-Białej.
Uroczystościom pogrzebowym w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przewodniczył bp Tadeusz Rakoczy, który wraz z licznymi kapłanami modlił się nad trumną wybitnej katolickiej działaczki, zmarłej 12 stycznia br. w wieku 81 lat. Śp. Janinę żegnała najbliższa rodzina, przedstawiciele KIK-u, reprezentanci polskiego parlamentu, bielskiego samorządu oraz wielu organizacji.
Bp Rakoczy w homilii podkreślił, że dla zmarłej Janiny Królikowskiej prawdziwym światłem był Chrystus, a Jego Ewangelia wielkim kryterium wyznaczającym wybory i kierunki jej całego życia. „W ten sposób stała się znakiem miłości Boga, wiarygodnym świadkiem miłującej obecności Chrystusa wszędzie tam, gdzie żyła i pracowała” – mówił biskup.
Zdaniem hierarchy, zmarła była autentycznym świadkiem wiary we współczesnym świecie. „Bóg dał nam śp. Janinę jako gorliwą wyznawczynię Jezusa. Jej życie było na miarę świadectwa. Dla niej wiara była nie tylko nieocenionym darem Boga, ale także zobowiązaniem do codziennych decyzji i wyborów. Idźmy jej śladami” – apelował.
Janina Królikowska urodziła się 16 listopada 1931 roku w Wieliczce. W 1941 roku wraz z rodziną przeniosła się do Bielska, gdzie uczyła się w państwowym gimnazjum i liceum żeńskim. W 1953 roku ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Po ślubie w 1962 roku urodziła córkę Marysię. Dziecko zmarło po 2 miesiącach. W grudniu 1963 roku urodził się syn Krzysztof, który zachorował w wieku 6 lat. Chłopiec zmarł w wieku 14 lat po długiej i ciężkiej chorobie. W 1970 roku z powodu choroby nowotworowej umiera jej mąż.
Ordynariusz zwracał uwagę, że niejednokrotnie tęsknota za mężem i dziećmi odbierała śp. Janinie radość życia, jednak, jak dodawał, w wierze w Boga szukała ona siły do pokonywania trudów egzystencji. „Kościół, któremu z takim poświeceniem służyła, był dla niej prawdziwą radością i autentycznym domem, a nie były to czasy łatwe dla ludzi wierzących” – zaznaczał kaznodzieja i przypominał, że Królikowska pracowała wówczas jako radca prawny Rejonowej Dyrekcji Rozbudowy Miast i Osiedli Mieszkaniowych w Bielsku-Białej. Biskup podkreślił, że jej interwencja zapobiegła wyburzeniu domu ks. Sokołowskiego, w którym dzieci uczyły się religii jeszcze przed powstaniem kościoła na Złotych Łanach. Dzięki jej staraniom uzyskano także pozwolenia na budowę nowych bielskich kościołów w Aleksandrowicach, na os. Karpackim, na os. Polskich Skrzydeł oraz kościoła pw. św. Brata Alberta. Pomagała także w budowie kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa przy bielskim dworcu PKS. W dowód wdzięczności w 1975 otrzymała list od biskupa Herberta Bednorza, w którym hierarcha dziękował jej za zaangażowanie na rzecz Kościoła. W czasie stanu wojennego pracowała też odważnie w Biskupim Komitecie Pomocy Internowanym.
Bp Rakoczy zwrócił uwagę, że dla kobiety, która tak krótko cieszyła się szczęściem swej rodziny, drugą rodziną stał się bielsko-bialski Klub Inteligencji Katolickiej. W jego powstaniu aktywnie uczestniczyła. W ramach działalności KIK organizowała Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej, rekolekcje, dni skupienia, pielgrzymki, sesje naukowe. Inicjowała modlitwy i adoracje. „Była prawdziwą podporą klubu” – mówił ordynariusz i wyliczał kolejne zasługi zmarłej. Śp. Janina zainicjowała Studium Wiedzy Religijnej, goszczące wykładowców z Papieskiej Akademii Teologicznej. Zaangażowała się w wybudowanie domu pomocy dla seniorów i m.in. jej starania doprowadziły do powstania w Cygańskim Lesie Katolickiego Domu Opieki „Józefów”, gdzie działa Dom Dziennego Pobytu dla osób starszych, Dom Opieki Całodobowej i świetlica środowiskową dla dzieci. Podczas debaty towarzyszącej uchwalaniu ustawy o ochronie życia poczętego była jedną z inicjatorek 9-miesięcznych czuwań w intencji obrony życia.
Śp. Janina Królikowska otrzymała medal „Pro Ecclesia et Pontifice”, przyznany jej przez Ojca Świętego Jana Pawła II 31 marca 2005 r. Jak mówiła wówczas wyróżniona, medal ten traktuje jako swoisty „paszport do nieba”. W 2011 roku otrzymała medal Akcji Katolickiej „Za uświęcanie świata”.
Przez ostatnie lata swego życia śp. Janina walczyła z chorobą.
Po Mszy św. trumnę z ciałem wybitnej działaczki katolickiej odprowadzono do rodzinnego grobowca na bielski cmentarz przy ul. Grunwaldzkiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.