Biskup nominat Wawrzynek wiekokrotnie pomagał ofiarom wojny na Ukrainie
06 marca 2023 | 05:00 | ks. Grzegorz Draus (KAI Lwów) | Lwów Ⓒ Ⓟ
Ks. Piotr Wawrzynek, którego 4 marca Franciszek mianował biskupem pomocniczym diecezji legnickiej, jeszcze jako proboszcz parafii św. Jadwigi we Wrocławiu-Leśnicy, troszczył się o ofiary wojny na Ukrainie. Sam zapoczątkował pomoc żywnościową, która w ub. roku kilkakrotnie dotarła do parafii św. Jana Pawła II we Lwowie. Znaczna część jego byłych parafian ma rodzinne korzenie na Ukrainie, dlatego inicjatywa obecnego biskupa nominata spotkała się z dużym odzewem.
Więzy między parafią wrocławską a młodą wspólnotą w południowej dzielnicy Lwowa mają głębokie korzenie. Obecny kościół św. Jana Pawła II znajduje się w granicach podlwowskich Sokolników, skąd pochodził pierwszy powojenny proboszcz parafii św. Jadwigi, wyświęcony w 1932 we Lwowie ks. Antoni Reczuch. Przybył on do Wrocławia wraz z innymi wygnańcami i organizował w trudnych warunkach życie religijne nowej wspólnoty. Na sokolnickim cmentarzu znajdują się groby jego krewnych, odnawiane przez uchodźców mieszkających w Domu Parafialnym.
Pomoc żywnościowa ze stolicy Dolnego Śląska dotarła do Lwowa, co znamienne, 11 listopada 2022 – w Dniu Niepodległości, święto kultury i narodu polskiego. Obecnie z wdzięcznością odnoszą się do nas wszyscy na Ukrainie. Patronem tego dnia jest też św. Marcin z Tours, który połową swego płaszcza wojskowego okrył zmarzniętego biedaka.
Pomoc parafian św. Jadwigi, okazana w dziewiątym miesiącu tej tragicznej wojny, jest wypełnieniem natchnionej myśli, zapisanej przez św. siostrę Faustynę w jej Dzienniczku: „Iskra miłosierdzia rozbłyśnie z Polski”. Dobroć Polaków okazana w tym trudnym czasie dla braci na Ukrainie jest nie do przecenienia.
W budynkach parafii lwowskiej zamieszkuje dziś ponad 60 osób, w tym 35 dzieci. Pomoc żywnościową otrzymuje też regularnie dwustu uchodźców przebywających we Lwowie, poza terenem tej parafii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.