Biskup z Brazylii na uroczystościach odpustowych w kieleckiej parafii św. Stanisława
09 maja 2024 | 12:25 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Św. Stanisław jest inspiracją dla wszystkich wiernych – mówił wczoraj w kościele św. Stanisława BiM, w dniu odpustu parafialnego, gość z Ameryki Południowej – bp Amilton Manoel da Silva, biskup Guarapuava w Brazylii. Uroczystej odpustowej Eucharystii przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.
– Dzielę się z wami radością przeżywania wiary. Jutro wracam do swojej diecezji i będę z wielką wdzięcznością wspominał chwile przeżywane z wiernymi tego Kościoła – powiedział bp da Silva.
W homilii rozważał postać św. Stanisława w kontekście czasów historycznych i współczesnych, nazywając go „inspiracją dla chrześcijan, a w sposób szczególny – dla biskupów i kapłanów”. – Stanisław nie zachwiał się w wierze, by bronić swojej owczarni – mówił biskup z Brazylii.
– Chciałbym razem z wami przyjrzeć się trzem aspektom duchowości św. Stanisława. Pierwszym z nich jest jego miłość do Boga i Kościoła. Po drugie wyróżniał się on pod względem apostolskiej troski, a także z powodu wielkiego dynamizmu w ewangelizacji. Możemy się uczyć od niego także wierności, którą udowodnił aż po męczeńską śmierć. Św. Stanisław, tak jak Jan Chrzciciel, nie patrzył na władców, lecz z wielką miłością mówił prawdę – podkreślał bp Amilton Manoel da Silva.
Przypominał, jak bardzo św. Stanisław chciał być wysłuchany i zrozumiany przez króla w pragnieniu, by władca nawrócił się i aby Ewangelia mogła być swobodnie głoszona. – W imię Chrystusa poniósł śmierć, która wydała owoc obfity – podkreślał hierarcha.
Parafia na kieleckim osiedlu Barwinek, licząca ok. 10 500 wiernych, należy do młodych wspólnot parafialnych.
Budowa kościoła ruszyła we wrześniu 1997 r. według projektu inżynierów: Witolda Kowalskiego i Zbigniewa Grządzieli oraz konstruktora inż. Kazimierza Sokołowskiego. Ostateczne wejście do kościoła z odprawianiem wszystkich nabożeństw nastąpiło w 2003 r. Od tego czasu stale postępowały prace wykończeniowe.
Na uwagę zasługuje prezbiterium i boczne ołtarze, wykonane przez artystów z Pomorza w technice sgraffito – starej włoskiej technice renesansowej z XV wieku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.