Biskupi debatują o Roku Kapłańskim
19 czerwca 2009 | 13:03 | tk / ju. Ⓒ Ⓟ
Rozpoczynający się dziś Rok Kapłański ustanowiony przez papieża Benedykta XVI był pierwszym tematem 348. zebrania plenarnego Episkopatu, które w piątek 19 czerwca rozpoczęło się w Łomży.
W swoim wystąpieniu przewodniczący KEP abp Józef Michalik zwrócił uwagę, iż kapłani powinni odczuwać solidarność z Benedyktem XVI, zwłaszcza w obliczu krytyk, jakie go spotykają.
O treści wystąpienia abp Michalika poinformował dziennikarzy rzecznik KEP ks. dr Józef Kloch.
Zobacz zdjęcia z zebrania plenarnego KEP
Ważną rzeczą jest badanie przydatności kandydatów do kapłaństwa, podobnie jak całe zagadnienie przygotowania do tego sakramentu – zaznaczył abp Michalik przemawiając na forum Episkopatu. Ponadto kapłaństwo powinno być głębokie, powinno charakteryzować się głębią, o czym przypominał często pod koniec życia Jan Paweł II, powołując się na słowa Jezusa: „Wypłyń na głębię”.
Przewodniczący KEP podkreślił konieczność ścisłego związku księży z pierwszym kapłanem, którym na ziemi jest papież. Ks. dr Kloch zwrócił uwagę, że jest to problem tym bardziej istotny, iż zwłaszcza w ostatnich miesiącach opinie Benedykta XVI bywały kwestionowane czy podważane.
W referacie rozpoczynającym obrady Episkopatu abp Michalik zwrócił także uwagę na zagadnienie świętości kapłanów, ich odpowiedzialność za rzeczywistość, w której żyjemy oraz rolę wychowawcy, także wychowawcy społeczeństwa.
W piątek wieczorem biskupi wezmą udział w Mszy św. w katedrze w ramach diecezjalnych obchodów milenium śmierci św. Brunona. Następnego dnia obrady trwać będą do godz. 14.00, po czym hierarchowie udadzą się do Giżycka na główne, ogólnopolskie obchody milenium śmierci św. Brunona.
Msza św. w Giżycku zostanie odprawiona z udziałem Episkopatu Polski i hierarchów z zagranicy o godz. 11.00. Homilię wygłosi legat papieski na tę uroczystość, Prymas Polski kard. Józef Glemp.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.