Biskupi greckokatoliccy: wobec Bożego Narodzenia nikt nie może pozostać obojętny
27 grudnia 2024 | 04:00 | pab | Przemyśl Ⓒ Ⓟ
Boże Narodzenie „to wydarzenie w historii ludzkości, wobec którego nikt nie może pozostać obojętny” – zauważają biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce w orędziu na Boże Narodzenie. „Chrystus przyszedł na świat w ludzkim ciele, aby każdemu człowiekowi otworzyć drogę do zbawienia” – podkreślają. List był czytany 26 grudnia w cerkwiach w całej Polsce.
Biskupi zauważają, że wobec trwającej już trzeci rok wojny na Ukrainie i kolejnych napięciach między narodami, naturalne są pytania o to, „kiedy świat pokona zło, skończy się wojna na Ukrainie i nastanie sprawiedliwy pokój”.
Zwracają uwagę, że święta Bożego Narodzenia to czas szczególnej radości. „Nasze uroczystości skupiają się najczęściej wokół rodzinnego, świątecznego stołu. Pragniemy, aby był to czas spokoju, jedzenia, spotkań. Świąteczny czas Bożego Narodzenia daje człowiekowi poczucie, że dzisiaj Niebo pochyla się ku ziemi, że Bóg przychodzi do człowieka” – piszą.
Dodają, że Boże Narodzenie to wydarzenie w historii ludzkości, „wobec którego nikt nie może pozostać obojętny”. „Chrystus przyszedł na świat w ludzkim ciele, aby każdemu człowiekowi otworzyć drogę do zbawienia” – podkreślają.
W swoim liście wracają do Synodu Biskupów UGCC, który odbył się w lipcu 2024 r., podczas którego podejmowali temat ewangelizacji w czasie prób i cierpień narodu ukraińskiego. Doszli wtedy do wniosku, że duchowni muszą zacząć przede wszystkim od siebie. „Ewangelizować to nic innego, jak być wzorem modlitwy, opieki duszpasterskiej w codziennym życiu dla każdego, kto potrzebuje Bożego miłosierdzia, potrzebuje poczucia, że Bóg chce z nim rozmawiać i czeka na niego. Znalezienie czasu dla każdego, kto potrzebuje współczucia, powinien zostać wysłuchany” – wskazują.
W dalszej kolejności – jak podkreślają biskupi – wszyscy wierni powinni ewangelizować siebie nawzajem oraz poprzez swoje rodziny. „Narodziny Dzieciątka Bożego są wielkim znakiem nadziei i początkiem naszego kazania. Jesteśmy zaproszeni, abyśmy w tym czasie szukali sposobów na wzmocnienie naszej wiary. Możliwe, że trzeba przejść duchową drogę, aby przebaczyć drugiej osobie i poprosić o przebaczenie naszych grzechów. To jest droga nawrócenia, którą możemy ofiarować Dzieciątku Bożemu jako nasz najlepszy dar” – zachęcają.
Hierarchowie zachęcają, by zbliżający się rok był „powodem do odnalezienia tego, co nas łączy w naszych rodzinach”. Wskazują, aby rodzice byli świadkami wiary dla swoich dzieci, a pomocą w tym jest katecheza w szkole i życiu parafialnym. Zachęcają też do aktywnego udziału w wydarzeniach organizowanych z okazji Roku Jubileuszowego.
Odnosząc się do faktu, że Kościół greckokatolicki już drugi rok korzysta z kalendarza gregoriańskiego, biskupi zachęcają wiernych, aby „z odpowiedzialnością i szacunkiem podchodzili do naszej tradycji kościelnej oraz przestrzegali postów nakazanych przez Kościół”. „Szanujmy naszą tradycję kościelną” – przypominają.
Składając życzenia, biskupi życzą, aby radość świąt umocniła wiarę, relację z Bogiem oraz nauczyła „nieść nadzieję i rozpalać miłość”. „Niech Nowonarodzony Chrystus obdarzy swoimi łaskami, obdarzy wszystkich pokojem i przyniesie poczucie bezpieczeństwa, napełni wiarą w bezgraniczną miłość i dobroć Boga. Niech zachwyci nas swoimi narodzinami i pokaże nam piękno życia i jego wielki dar. Niech nauczy nas akceptować Go, szanować i podchodzić do Niego z godnością także w chwilach wielkiej cierpliwości, samotności czy choroby” – piszą.
Na koniec życzą dużo zdrowia i radosnego przeżycia Świąt Bożego Narodzenia. „Niech Nowonarodzony błogosławi nasze rodziny, młodzież, dzieci, uchodźców, chorych i starszych, a Święta Matka Boża okryje wszystkich swoim omoforionem” – piszą.
List podpisali: abp Eugeniusz Popowicz – metropolita przemysko-warszawski, bp Włodzimierz Juszczak – biskup wrocławsko-koszaliński oraz bp Arkadiusz Trochanowski – biskup olsztyńsko-gdański.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.