Biskupi Haiti: „kraj jest na skraju upadku”
16 lutego 2019 | 04:15 | ts / pw | Port-au-Prince Ⓒ Ⓟ
Katoliccy biskupi Haiti skrytykowali przemoc, zastraszanie i ubóstwo, na skutek których cierpi ten kraj na Karaibach. „Bolejemy z powodu strat w ludziach oraz strat materialnych podczas niedawnych manifestacji” – te słowa biskupów z opublikowanego w tym tygodniu listu pasterskiego na temat sytuacji w kraju zacytowały watykański portal misyjny Fides oraz Vatican News.
„Kraj znajduje się na krawędzi upadku! Tej sytuacji nie da się dalej wytrzymać”, ostrzegli biskupi. Podkreślili, że chwila jest poważna, rośnie ubóstwo i „zagrożone jest dobro wspólne”. W apelu adresowanym do wszystkich zainteresowanych stron biskupi Haiti stwierdzili, że potrzebne jest „mądre rozwiązanie”, które będzie miało na uwadze „interes narodu i obronę dobra wspólnego”.
Powodem listu biskupów są utrzymujące się od tygodnia protesty przeciwko rządzącemu krajem prezydentowi Jovenelowi Moïse, któremu jego przeciwnicy zarzucają korupcję i niespełnianie obietnic wyborczych. W wyniku przemocy, do jakich dochodziło podczas demonstracji oraz ostrych działań policji, zginęło już siedem osób.
Z lokalnych doniesień wynika, że życie społeczne zostało w znacznym stopniu stłumione. W konsekwencji protestów, podczas których budowano barykady na ulicach i je podpalano, zamknięto wiele szkół, częściowo zawieszono też komunikację publiczną.
Już wcześniej Haiti było wstrząsane niepokojami politycznymi. Ta była kolonia francuska przeżywała co pewien czas brak stabilności politycznej, postępującą dewastację ekologiczną i przeludnienie, co skutkowało zubożeniem społeczeństwa. Szczególnie brutalna była trwająca niemal 30 lat dyktatura François’a Duvaliera (1907-1971), nazywanego „Papa Doc” i jego syna Jeana-Claude’a „Baby Doc” Duvaliera (1957-1986). Od obalenia w 2004 r. lewicowo-populistycznego prezydenta Jeana-Bertranda Aristide’a, byłego księdza katolickiego, kolejne misje ONZ usiłują utrzymać porządek państwowy na Haiti.
Sytuację ludności w sposób katastrofalny pogorszyło trzęsienie ziemi w 2010 r., podczas którego – według różnych szacunków – mogło zginąć nawet pół miliona mieszkańców. Od tego czasu pomoc dla Haiti napływa z różnych krajów świata. Według austriackiej Caritas, co czwarte dziecko nie chodzi do szkoły. Ludność cierpi na skutek coraz większej inflacji, wielu nie stać nawet na chleb.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.