Biskupi niemieccy i polscy upamiętnią 80. rocznicę zakończenia wojny
27 września 2024 | 14:30 | ts | Fulda Ⓒ Ⓟ
Stosunki między biskupami niemieckimi i polskimi są ostatnio napięte. Aby jednak w 2025 roku uczcić 80. rocznicę zakończenia wojny, obie Konferencje Episkopatu planują wspólne działania. Poinformowało o tym biuro prasowe episkopatu Niemiec po zakończeniu jesiennego zebrania Konferencji Biskupów Niemiec 26 września w Fuldzie.
Rok 2025 będzie ważnym rokiem pamięci: minie bowiem 80 lat od wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau, 80 lat od zakończenia wojny i 60 lat od wymiany listów biskupów polskich i niemieckich na rzecz pojednania. Dlatego też Konferencje Biskupów a Niemiec i Polski planują w nadchodzących miesiącach kilka wydarzeń upamiętniających tamte wydarzenia, zapowiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, bp Georg Bätzing w ostatnim dniu czterodniowego zebrania w Fuldzie.
Na 26 kwietnia zaplanowana jest pielgrzymka polskich katolików do Dachau z okazji 80. rocznicy wyzwolenia tamtejszego obozu koncentracyjnego. Bp Bätzing przypomniał, że Dachau odgrywa ważną rolę w pamięci Kościoła w Polsce, ponieważ więziono tam około 1800 księży, spośród których około połowa zmarła. Dziesięć lat temu w pielgrzymce wzięło udział ponad 1000 polskich biskupów, księży i osób świeckich.
Aby uczcić rocznicę zakończenia II wojny światowej 80 lat temu i historycznej wymiany listów między biskupami polskimi i niemieckimi 60 lat temu, obie Konferencje Episkopatu planują wspólne przesłanie. Biskup Limburga zapowiedział, że tematem przewodnim będzie pojednanie między narodami po zniszczeniach wojennych i niemieckiej okupacji Polski oraz wkład Kościoła w ten epokowy proces.
Aby bardziej zagłębić się w te kwestie, zakończone 26 września zebranie ogólne biskupów niemieckich zdecydowało o zorganizowaniu wydarzenia akademickiego z okazji upamiętnienia zakończenia wojny. Intelektualiści z Niemiec i Polski będą mieć okazję zbadania, czy obecne zmiany sytuacji politycznej i intelektualnej w Europie – nacjonalizm, prawicowy populizm, prawicowy ekstremizm – mogą zagrozić osiągniętemu pojednaniu i jakie skutki wywołuje dla procesu pojednania zanikająca u wielu świadomość europejska.
W tym kontekście niemiecka agencja katolicka KNA przypomniała, że wymiana listów pomiędzy biskupami uznawana jest za jeden z pierwszych i najważniejszych kroków na drodze do pojednania niemiecko-polskiego po II wojnie światowej. W swoim liście do swych niemieckich braci w urzędzie z 18 listopada 1965 roku polscy biskupi sformułowali m.in. słynne słowa „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Z jednej strony odnosili się do ataku Niemiec na Polskę w 1939 r. i okrucieństw wojny, z drugiej zaś do wypędzenia Niemców pod koniec wojny w 1945 r. Dwa tygodnie później, 5 grudnia 1965, biskupi niemieccy odpowiedzieli między innymi: „Wielu okropności doznał naród polski od Niemców i w imieniu narodu niemieckiego wobec narodu polskiego. Tak więc także i my prosimy o zapomnienie, tak, prosimy o przebaczenie”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.