Biskupi Nigerii domagają się reform politycznych
05 sierpnia 2024 | 16:12 | ts | Abudża Ⓒ Ⓟ
Katoliccy biskupi w Nigerii okazali zrozumienie dla wielkich protestów w kraju i wezwali do głębokich reform politycznych. Jednocześnie zaapelowali o wyrzeczenie się wszelkiej przemocy.
Wiece są „wołaniem o pomoc” i „telefonem ratunkowym” – napisali we wspólnym liście biskupi prowincji kościelnej Ibadan. Wiele problemów w Nigerii pozostaje nierozwiązanych, takich jak głód, brak bezpieczeństwa, złamane obietnice wyborcze, „skandalicznie wysokie koszty utrzymania i rządu” oraz rządy prawa, które w niewielkim stopniu przyczyniają się do ograniczenia przestępczości. Wiele nadziei przyniosło rozczarowanie.
W liczącej 220 milionów mieszkańców Nigerii od 1 sierpnia trwają w całym kraju dziesięciodniowe protesty pod hasłem #EndBadGovernance (koniec ze złym rządzeniem).
Choć biskupi zasadniczo popierają krytykę, mają wątpliwości co do celowości protestów. Nie mogą one przynieść rozwiązania problemów Nigerii, istnieje też ryzyko przemocy, której należy za wszelką cenę unikać. Niemniej jednak protesty są „ostatnią deską ratunku” dla obywateli, których wołanie o pomoc było dotychczas ignorowane lub którzy postrzegali siebie jako prześladowanych. Rząd nie zareagował w odpowiednim czasie. Taktyka władz opierała się raczej na zastraszaniu.
Również w ogarniętej protestami prowincji Owerri biskupi katoliccy ostrzegli 1 sierpnia, że protesty i ogłoszone dziesięciodniowe zatrzymanie pracy kraju doprowadzą do paraliżu i tak już kruchej gospodarki. Istnieje również ryzyko, że protest wykorzystają przestępcy, aby szerzyć chaos w kraju.
Komisja Wychowania Katolickiego KEP: zmiany dot. lekcji religii wprowadzono bez porozumienia ze stroną kościelną
Wielu ludzi w kraju cierpi z powodu „wielowymiarowego ubóstwa” lub nie ma odpowiednich środków do życia. Obecnie konieczne są dobre rządy i stabilność społeczno-gospodarcza. Z punktu widzenia biskupów dotyczy to w szczególności walki z korupcją.
W liczącej 220 milionów mieszkańców Nigerii, ponad połowa to osoby poniżej 17 roku życia. W trwających w całym kraju od 1 sierpnia dziesięciodniowych protestach pod hasłem #EndBadGovernance (koniec ze złym rządzeniem) biorą udział głównie młodzi ludzie, aby wyrazić swoją złość wobec korupcji, biedy, inflacji i przemocy ze strony grup terrorystycznych i bandytów. Przeciwko demonstrującym nigeryjska policja użyła gazu łzawiącego w kilku miastach, w tym w stolicy kraju Abudży i metropolii Lagos. Według doniesień, do tej pory zginęło co najmniej dziesięć osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.