Biskupi USA chcą przypomnieć wiernym nauczanie Kościoła nt. aborcji i homoseksualizmu
19 listopada 2022 | 10:04 | o. jj (KAI Tokio) | Baltimore Ⓒ Ⓟ
Niezmienne stanowisko Kościoła katolickiego w sprawie aborcji i stosunku do homoseksualizmu zamierzają przypomnieć wiernym biskupi Stanów Zjednoczonych. Jest to jedno z postanowień, jakie podjęli oni na zakończenie swego dorocznego 4-dniowego posiedzenia, które 17 listopada zakończyło się w Baltimore. Wybrano na nim nowych: przewodniczącego (abp Timothy Broglio) i wiceprzewodniczącego (abp William Lori), a także sekretarza generalnego, którym został abp Paul Coakley z Oklahomy – zdeklarowany przeciwnik aborcji.
W środę 16 bm. uczestnicy obrad wysłuchali także „gorącego” przemówienia abp. Borysa Gudziaka – greckokatolickiego metropolity Filadelfii. Podziękował on katolikom amerykańskim za „potężne wsparcie dla Ukraińców i Ukrainy”. Biskupi poparli także petycje w sprawie wyniesienia na ołtarze trzech Amerykanek z XX i XXI w.
Postanowili również wydać na nowo „Oświadczenie” sprzed 15 lat, które dotyczyło zwłaszcza problemu aborcji. Obecnie ma ono zostać nieco zmienione z uwzględnieniem nauczania Franciszka i decyzji Sądu Najwyższego z czerwca br., która obaliła federalne prawo zezwalające na przerywanie ciąży.
Komentując tę zapowiedź amerykańska agencja prasowa AP zwróciła uwagę, że „biskupom bardzo zależy na tym, aby dotrzeć do sumień wiernych z pouczeniem dotyczącym aborcji (w ramach toczącej się obecnie w Ameryce tzw. wojny kulturowej)”.
O nowej antyaborcyjnej orientacji w episkopacie świadczy także wybór bp. Michaela Burblidge’a z Arlingtonu w stanie Wirginia na przewodniczącego Komitetu (Episkopatu) ds. Ochrony Życia.
Nowy sekretarz episkopatu abp Paul Coakley uzyskał 130 glosami, wyprzedzając kard. Josepha Tobina z Newarku w stanie New Jersey, na którego głosowało 104 zebranych. Warto przypomnieć, że arcybiskup Oklahomy publicznie pochwalił decyzję metropolity San Francisco abp. Salvatore Cordileone o nieudzielaniu komunii św. proaborcyjnej spiekerce Izby Reprezantatow Nancy Pelosi. I to właśnie abp Coakley ma zredagować nowe wydanie wspomnianego „Oświadczenia”. Ta nowa wersja winna powstać przed 2024, gdy odbędą się kolejne wybory prezydenckie i ma być rozpowszechniona przez media i biuletyny parafialne w całym kraju.
Sekretarz generalny Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych chce wzbogacić i rozszerzyć dokument sprzed 15 lat o „wizję Franciszka, która ma więcej do zaproponowania świeckim katolikom i która promuje dialog społeczny oraz poszanowanie środowiska naturalnego. Wizja ta dotyczy także miłosierdzia wobec osób zmarginalizowanych, migrantów i biednych. (…) W 2021 Watykan oświadczył, że nie może błogosławić związków homoseksualnych, ponieważ «Bóg nie może błogosławić grzechu». Niemniej jednak dialog z katolikami o orientacji LGBT stanowi jedną z cech charakterystycznych pontyfikatu Franciszka” – oświadczył abp Coakley.
Środowe przemówienie abp. Borysa Gudziaka z Filadelfii – głowy Kościoła greckokatolickiego w USA – było z jednej strony wielkim podziękowaniem w imieniu Ukraińców za wspieranie ich przez Amerykanów, z drugiej zaś wyrazem ich głębokiej wiary w zwycięstwo w tej wojnie. Hierarcha przytoczył głos wykładowców z Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, którzy dzień wcześniej, we wtorek 15 bm., doświadczyli zmasowanego ataku rakietowego także na ich miasto: „Lepiej żyć bez elektryczności, ale za to z naszym Chersoniem”.
Biskupi postanowili także poprzeć procesy beatyfikacyjne trzech Amerykanek. Pierwszą z nich jest Michelle Duppong – zmarła na raka w 2014 ewangelizatorka w kampusie Uniwersytetu Marii w Bismarcku w Północnej Dakocie. Dwie pozostałe to żyjące w XX wieku Cora Evans – nawrócona na katolicyzm mormonka ze stanu Utah, która zasłynęła jako mistyczka oraz matka Mary Healy Murphy z Teksasu, założycielka zgromadzenia zakonnego i ośrodków pomocy dla afroamerykańskich dzieci.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.