Biskupi z krajów misyjnych proszą o kolejnych kapłanów z Polski
24 września 2011 | 15:07 | eb Ⓒ Ⓟ
Biskupi z krajów misyjnych proszą o kolejnych kapłanów z Polski, którzy mogliby głosić Ewangelię w Afryce, Ameryce Południowej i Azji. Biskupi z trzech kontynentów, którzy wzięli udział w sympozjum misyjnym w Tarnowie, podkreślają także, że siostry zakonne i świeccy są bardzo potrzebni na misjach.
Witając biskupów z krajów misyjnych ordynariusz diecezji tarnowskiej bp Wiktor Skworc powiedział, że wszyscy musimy przystąpić z nowym zapałem do misyjnej pracy.
„To zadanie nas wszystkich, bo każdy świadomy chrześcijanin – świadomy świadek Ewangelii – ma zawsze i wszędzie pole do apostolskiego działania i świadectwa życia” – powiedział ordynariusz tarnowski.
Podczas sympozjum na temat zaangażowania misyjnego diecezji tarnowskiej mówił ks. Krzysztof Czermak wikariusz biskupi ds. misji. Przypomniał, że w 1973 roku biskup tarnowski Jerzy Ablewicz posłał pierwszych czterech księży diecezjalnych do Konga-Brazzaville. Wyjazd fideidonistów przyczynił się do rozwoju świadomości misyjnej w Kościele tarnowskim i do decyzji o wyjazdach następnych kapłanów.
Obecność i praca księży tarnowskich w Kongu-Brazzaville przez 38 lat przynosi owoce. Ks. Czermak mówił o wzroście liczby ochrzczonych, większej świadomości religijnej wiernych. Powstały kościoły, kaplice, szkoły i dzieła charytatywne. W Brazzaville, w parafii pw. Jezusa Zmartwychwstałego w Mszach niedzielnych uczestniczy około 3 tys. wiernych. Również na porannej Mszy św. w dni powszednie zbiera się od 300 do 500 wiernych.
Tarnowscy misjonarze na całym świecie głoszą Ewangelię, budują studnie, szkoły, świetlice dla dzieci. W parafii w Kongu-Brazzaville w Louvakou w diecezji Nkayi, ks. Marian Pazdan buduje duże sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
W Bagandou w RCA dotychczas wybudowano trzy budynki szpitalne, sale na hospitalizację i mały dom mieszkalny dla personelu z Polski. Kosztem ok. 55 tys. euro rocznie w ramach projektu funkcjonuje także szpital. Od początku budowa i funkcjonowanie tej jednostki pochłonęło ponad 1 mln 710 tys. zł (około 430 tys. euro). Szpital posiada blok operacyjny, salę porodową, oddziały ogólny i pediatrii z 50 łóżkami, laboratorium, aptekę, gabinet dentystyczny, aparat USG, własną studnię głębinową i agregat prądotwórczy. W roku 2010 skonsultowano prawie 4 tys. pacjentów, a hospitalizowano ponad 1500. Personel szpitalny z jego dyrektorem Elżbietą Wryk z Tarnowa liczy – w zależności od liczby woluntariuszy z Polski – do 19 osób.
W ciągu 38 lat biskupi tarnowscy posłali na misje 115 księży: do Afryki 51, do Ameryki Południowej 58 i do Azji 7. Abp Jerzy Ablewicz posłał 36 misjonarzy, abp Józef Życiński 27 misjonarzy i bp Wiktor Skworc 53 misjonarzy kapłanów "fidei donum".
Obecnie w ramach Diecezjalnego Dzieła Misyjnego diecezji tarnowskiej pracuje 46 księży misjonarzy: w Afryce 14 (Czad – 1, Rep. Konga – 4, Rep. Środkowoafrykańska – 9), w Ameryce Łacińskiej 27 (Argentyna – 2, Peru – 9, Boliwia – 4, Brazylia – 6, Ekwador – 6), w Azji 5 (Kazachstan). Stanowią oni 15 proc. polskich fideidonistów.
Misjonarze świeccy pracują w Kamerunie i Republice Środkowoafrykańskiej, a także trzech wolontariuszy w RCA. W roku szkolnym 2011/2012 w CeFoM w Warszawie do pracy w Afryce przygotowuje się dwóch kapłanów oraz dwóch we Francji.
Biskupi z krajów misyjnych mówili podczas wystąpień o sytuacji Kościołów na trzech kontynentach. Biskupi z Boliwii podkreślali duże wyzwanie dla Kościoła w sytuacji wzrostu produkcji narkotyków i migracji ludzi. Biskupi z Republiki Konga z niepokojem mówili o rozwijających się sektach.
Pierwszy raz w Polsce jest biskup José Luís Azcona z prałatury Marajó w Bazylii. Jest on pod wrażeniem ilości tarnowskich księży, sióstr zakonnych i kleryków, bo w tamtejszej diecezji jest tylko 7 księży i 10 kleryków. Bp Azcona, chciałby aby nawet dziesięciu księży przyjechało do jego diecezji, bo pracy jest bardzo dużo.
„Biskup podziwia piękne tarnowskie kościoły, bo u nas są to zazwyczaj drewniane kaplice. Jest także pod wrażeniem liturgii, która pod względem celebracji i udziału ministrantów, lektorów i osób świeckich przypomina mu Msze, którym przewodniczy papież” – podkreśla w rozmowie z KAI ks. Kazimierz Skórski, tarnowski misjonarz, którzy towarzyszy biskupowi.
Goście z trzech kontynentów odwiedzali przez tydzień sanktuaria, parafie i szkoły. Ks. Skórski opowiada, że na jednym ze spotkań młoda kobieta zapytała biskupa z Brazylii, czego Kościół w Polsce może nauczyć się od tamtejszej wspólnoty wierzących? „Biskup José Luís Azcona zwrócił uwagę na rolę świeckich, którzy mogliby podjąć jeszcze większą odpowiedzialność za Kościół” – dodaje tarnowski misjonarz.
W Brazylii wspólnoty, które są małymi parafiami, zależą od świeckich. – Ponieważ jesteśmy teraz w Polsce, w niedzielę w naszej parafii nie będzie księdza na trzech Mszach św., ale są świeccy, którzy poprowadzą Liturgię Słowa i będą rozdawać Komunię św. Bez świeckich Kościół nie mógłby funkcjonować” – mówi KAI ks. Skórski.
Gościem sympozjum był także bp Armando Gianni z RCA. „W waszych kościołach jest dużo dzieci i młodzieży, które działają w grupach misyjnych. To pięknie świadczy o Kościele, który ma przyszłość, bo dzieci są blisko Boga” – powiedział biskup z RCA.
Bp Armando Gianni też prosił o kapłanów, którzy mogliby przyjechać do Afryki, by głosić Ewangelię.
„W tym biednym kraju księża głoszą Ewangelię, pomagają potrzebującym. Czekamy także na świeckich, którzy mogą pomóc nam budować szkoły, szpitale i je prowadzić” – dodaje.
Ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, wiąże z wizytą biskupów duże nadzieje.
„Abp Matthias N’Gartéri z Czadu powiedział, że pierwszy raz od 25 lat, kiedy jest biskupem miał okazję tak bardzo doświadczyć Kościoła powszechnego i jedności Kościołów lokalnych. Chcielibyśmy, by owocem tego spotkania, były kolejne wyjazdy na misje, by zaowocowało to rozbudzeniem misyjnej świadomości i odpowiedzialności nie tylko w diecezji tarnowskiej, ale w Kościele w Polsce” – podkreśla ks. Atłas.
Na misjach można także głosić Ewangelię pracując w mediach. Kilku biskupów prosiło w Tarnowie o pomoc w prowadzeniu diecezjalnej prasy i radia.
W Czadzie, w samej N’Djamenie katolickie radio „Arc en Ciel” prowadzi tarnowski misjonarz ks. Stanisław Worwa.
„Program radia przewidziany jest dla wszystkich, ale szczególnie ma on wymiar religijny i korzystają z niego katolicy. Mamy informacje lokalne i religijne. Można też modlić się z radiem, bo są parafie w naszej archidiecezji, gdzie nie ma kapłanów, a do kościoła jest daleko” – powiedział KAI ks. Worwa.
Wizyta biskupów z krajów misyjnych potrwa do poniedziałku. Kilkunastu biskupów z Afryki, Ameryki Południowej i Azji zaprosił biskup tarnowski Wiktor Skworc z okazji 225-lecia diecezji tarnowskiej. Biskupom towarzyszą tarnowscy misjonarze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.