„Bóg, Honor i Ojczyzna” – obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Katowicach
28 lutego 2015 | 09:18 | hy Ⓒ Ⓟ
Koncert pieśni patriotycznych, Msza św., Apel Poległych, salwy honorowe oraz „Spotkanie Pokoleń” przy żołnierskiej grochówce – tak w Katowicach oddano cześć żołnierzom drugiej konspiracji, którzy przelali krew w obronie ojczyzny, do których ojczyzna przez lata się nie przyznawała, a nawet prześladowała i skazywała na śmierć.
W Katowicach główne uroczystości związane ze zbliżającym się narodowym dniem pamięci żołnierzy wyklętych odbyły się w kościele Mariackim oraz na placu ks. Emila Szramka. Obchody rozpoczęły się koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Następnie pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca została odprawiona Msza św. w intencji żołnierzy walczących o wolną Polskę.
Zwracając się do zgromadzonych abp Skworc stwierdził, że dziś trzeba dawać przede wszystkim świadectwo pamięci. – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych odwołuje się do naszej pamięci, w której mamy nieść świadectwo o obrońcach naszej niepodległości. Wiemy jednak, że ta pamięć jest krucha, poddana przemijaniu, jak my sami – zauważył metropolita.
Kazanie wygłosił kapelan garnizonu Katowice ks. mgr dr Grzegorz Golec. Przybliżył sylwetki żołnierzy wyklętych, którzy niejednokrotnie oddali swe życie w imię największych wartości: Bóg, Honor i Ojczyzna. – Dzisiaj przywołujemy tych, których pamiętamy z opowiadań, ale również tych, których pamiętają obecni z nami kombatanci – podkreślił.
Kapelan garnizonu Katowice zauważył, że każdy z nas musi się zatroszczyć o pamięć ojców i synów Polskiej ziemi, którzy przyczynili się do utrwalenia, głoszenia i walki o prawdę. – To my musimy zdać egzamin z naszej wiary i
pamięci, egzamin przed Bogiem i narodem, a w szczególności przed tym najmłodszym pokoleniem – zauważył.
Po Eucharystii na placu ks. Emila Szramka pamięć nieugiętych wojowników o wolną Polskę uczczono Apelem Poległych i salwą honorową.
W uroczystości wzięli udział duchowni różnych wyznań: Kościół Ewangelicko-Augsburski reprezentował bp Marian Niemiec, Kościół Prawosławny – ks. mitrat płk Sergiusz Dziewiatowski, obecny był przewodniczący Gminy
Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach Włodzimierz Katz. Udział również wzięli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych oraz parlamentarnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.