Bogaty program 200 lat zabytkowego cmentarza – jednego z cenniejszych w Polsce
05 października 2011 | 19:28 | rm Ⓒ Ⓟ
Radomski cmentarz przy ulicy Limanowskiego jest jednym z najciekawszych architektonicznie tego typu obiektów w Polsce. Dwustulecie istnienia, które zostanie zainaugurowane w listopadzie, będzie okazją do poznania historii tej nekropolii i jej najpiękniejszych zabytków. W programie będzie sesja popularno-naukowa, monografia, wystawy, pamiątkowy medal i koncert. Obchody trwać będą od listopada 2011 do listopada 2012.
Ks. Piotr Zamaria, dyrektor cmentarza mówi, że organizatorzy obchodów chcą upowszechnić wiedzę o nekropolii. Temu ma służyć m.in. wystawa fotografii pokazująca cmentarz sprzed lat i ten współczesny. – Chcemy prosić radomian, którzy mają w swoich archiwach takie zdjęcia o udostępnienie ich. Myślimy także o ekspozycji ukazującej Radom – na pocztówkach i na zdjęciach – na przestrzeni choćby stu lat, jeśli nie uda się dwustu – powiedział ks. Piotr Zamaria.
Z racji jubileuszu 200-lecia cmentarza powstaje elektroniczny przewodnik po zabytkowym cmentarzu. Każdy będzie mógł sprawdzić miejsce pochówku w specjalnym infokiosku lub w internecie. Wystarczy wpisać nazwisko zmarłego i datę śmierci, a na ekranie pojawi się lista z adresem grobu. Na prawie 17-hektarowym terenie znajduje się 27 tysięcy grobów, w tym około 3,5 tysiąca zabytkowych. Przez 200 lat na cmentarzu pochowano ponad 170 tysięcy osób. Najstarszy grób, jaki udało się znaleźć, a właściwie tablica epitafijna, pochodzi z 1820 roku; wtedy to zmarł Franciszek Truszkowski, kapitan wojsk napoleońskich.
Cmentarz przy ulicy Limanowskiego w Radomiu został założony w 1812 roku przy dawnym Trakcie Starokrakowskim. Od blisko dwóch wieków jest miejscem spoczynku zmarłych mieszkańców Radomia i okolic. Zarówno pod względem historii, jak i walorów artystycznych nekropolia radomska zaliczana jest do cenniejszych i najstarszych zespołów cmentarnych w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.