Boże Ciało w polskim kontyngencie wojskowym we Włoszech
31 maja 2024 | 15:33 | ks. Tomasz Wojciechowski, kos | Sycylia Ⓒ Ⓟ
30 maja w kościele pw. Matki Bożej Loretańskiej we włoskiej bazie NAS II w Sigonelli (Sycylia, Włochy) zgromadzili się żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego IRINI, by uczcić uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Uroczysta Eucharystia sprawowana była przez ks. kpt. Tomasza Wojciechowskiego, kapelana PKW.
W kazaniu ks. Wojciechowski zachęcał, by walczyć o swoją wiarę, by była stawała się coraz piękniejsza. Apelował, aby pielęgnować w sobie chęć bliskości Boga w swoim życiu, mówił również, by w sposób bardzo świadomy przeżywać każdą Mszę św. Kapelan zachęcał też, aby nieść wiarę w Jezusa innym ludziom, a zwłaszcza poszukującym Boga i niewierzącym.
Po Mszy św. odbyła się tradycyjna procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. Asystę liturgiczną zapewnili żołnierze PKW. Żołnierze we wczesnych godzinach porannych wraz z kapelanem przygotowali ołtarze. – Na moich żołnierzy zawsze mogę liczyć, nie zawiedli i tym razem, za co jestem im ogromnie wdzięczny – podkreśla ks. Tomasz Wojciechowski.
Na zakończenie procesji eucharystycznej kapelan podziękował wszystkim za udział we Eucharystii, procesji i pomoc w zorganizowaniu uroczystości.
Głównym zadaniem operacji IRINI (w jęz. greckim – „pokój”) jest egzekwowanie embarga na broń nałożonego przez ONZ, z wykorzystaniem zasobów powietrznych, satelitarnych i morskich. W szczególności, zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ, w ramach operacji możliwe jest prowadzenie na pełnym morzu u wybrzeży Libii inspekcji statków, w przypadku gdy zaistnieją uzasadnione powody, aby podejrzewać, że przewożą one broń lub materiały powiązane do Libii lub z Libii.
Inne zadania operacji EUNAVFOR MED IRINI to monitorowanie i gromadzenie informacji na temat nielegalnego wywozu z Libii ropy naftowej, ropy surowej i rafinowanych produktów naftowych, przyczynianie się do tworzenia zdolności i szkolenia libijskiej straży przybrzeżnej i marynarki wojennej w zadaniach związanych z egzekwowaniem prawa na morzu oraz walka z działalnością sieci przemytników ludzi i handlu ludźmi poprzez gromadzenie informacji i patrolowanie z powietrza.
Zgodnie z Postanowieniem Prezydenta RP Polski Kontyngent Wojskowy Irini liczy do 80 żołnierzy i pracowników, wyposażonych w samolot patrolowo-rozpoznawczy M-28B 1R BRYZA. Ogólny zakres zadań PKW, użytego w celu udziału w misji pokojowej, obejmuje zadania rozpoznania lotniczego oraz doradztwa i szkolenia wybranych sił sprzymierzonych. Obecnie IX zmianą PKW IRINI dowodzi kmdr. por. Waldemar Milczarek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.