Bp Balcerek 17 września: pamięć jest częścią naszej tożsamości
17 września 2012 | 23:33 | msz Ⓒ Ⓟ
Pamięć jest istotną częścią naszej tożsamości. Jesteśmy ją winni tym, którzy oddali życie za wierność Bogu i ziemskiej ojczyźnie – mówił bp Grzegorz Balcerek 17 września w kościele pw. św. Antoniego na Wzgórzu Przemysła w Poznaniu. Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przewodniczył koncelebrowanej Mszy św. z okazji 73. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę.
W homilii bp Balcerek podkreślił, że dzisiaj wspominamy tragiczne wydarzenia sprzed 73 lat, rozpoczęte 1 i 17 września 1939 r. przez wrogów Chrystusa i Polski, a które przyniosły Polakom niezmierzone cierpienia. – W ofiarę Chrystusa pragniemy włączyć ofiarę polskich żołnierzy, ludności cywilnej w nieludzkich obozach, zsyłanej na Sybir, pamiętamy o matkach Sybiraków i matkach katyńskich – wymieniał kaznodzieja.
Zwrócił uwagę, że potrzebne jest jednak wybaczenie oprawcom, bo taka jest logika Ewangelii. – Ten zwycięża, kto bardziej miłuje i wybacza, choć wybaczenie nie jest tożsame z zapomnieniem – przekonywał kaznodzieja. Zauważył, że pojednanie to długi proces, ale dla uczniów Chrystusa nie ma innej drogi jak dążenie do pojednania.
Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przypomniał o podpisanym miesiąc temu, 17 sierpnia, przez abp. Józefa Michalika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, i Cyryla, patriarchy Moskwy i Wszechrusi, wspólnym przesłaniu do narodów Polski i Rosji. Apelował, by zwłaszcza ci, którzy doświadczyli tak wielu krzywd, nie ulegali tym, którzy nie mają w sobie ducha Chrystusa i demagogicznie sprzeciwiają się temu przesłaniu. – Kto ze spokojem wgłębi się w tekst dokumentu, odnajdzie w nim ewangeliczne Chrystusowe tchnienie – zaznaczył kaznodzieja.
Bp Balcerek podkreślił, że nie ma innej przyszłości jak budowanie cywilizacji miłości także przez przebaczenie i pojednanie.
W kościele franciszkanów zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, służby mundurowe, kombatanci, Rodziny Katyńskie, harcerze oraz licznie zgromadzeni poznaniacy. Modlono się za torturowanych, zabitych, poległych, więzionych i wywiezionych na Syberię.
Po Mszy św. ulicami miasta przeszedł marsz pamięci zakończony przy pomniku Ofiar Katynia i Sybiru. Odsłonięto płaskorzeźbę – wotum wdzięczności matkom sybiraczkom i matkom katyńskim, która stanowi element pomnika. Tablica powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Katyń i Związku Sybiraków.
17 września 1939 r. Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.