Bp Dec do pielgrzymów: uczmy się miłosierdzia, które jest bezinteresowne
03 sierpnia 2016 | 08:36 | xdm Ⓒ Ⓟ
Każdego dnia uczmy się Bożego miłosierdzia, które jest bezinteresowne i do podziału z innymi. Nie myślmy jedynie o sobie: co mi to da? Co ja z tego będę miał? Ale ile przez to miłosierdzie przybliżę Boga innym – powiedział bp Ignacy Dec podczas Mszy św. w Henrykowie na rozpoczęcie 13. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę.
Eucharystii przewodniczył abp Tomasz Peta z Kazachstanu, obecny był także bp Krzysztof Zadarko z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Tegoroczna 13. Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej rozpoczęła się kilka dni później, niż zwykle, z racji na Światowe Dni Młodzieży, które miały miejsce w Krakowie. Ponad pół tysiąc pielgrzymów, w trakcie 8 dni wędrówki pokona blisko 230 km wędrując do Matki Bożej Częstochowskiej.
W homilii biskup świdnicki, nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii wg. św. Mateusza rozważał, jakie miejsce w życiu ludzkim zajmuje Bóg, w szczególności, gdy grozi mu jakiekolwiek niebezpieczeństwo? Wskazywał także na rolę Bożego miłosierdzia, i łaski, które z niego płyną w chwilach próby.
– Jezus w nieoczekiwanym miejscu i czasie przychodzi do każdego człowieka. Przychodzi nie po to, aby przestraszyć, ale by czymś nas obdarzyć. Niekiedy możemy mieć wątpliwość, czy to naprawdę Jezus, czy na poważnie każdego z osobna kocha, i czy jest dla ludzi? W takich sytuacjach potrzebna jest żywa wiara, i ufna nadzieja, że Bóg jest obecny i nigdy nas nie opuści – zauważył bp Dec.
Następnie biskup świdnicki przypomniał zebranym pielgrzymom najważniejsze postawy, gesty i słowa, które w swoim życiu, na co dzień każdy powinien wykonywać.
– Nie zapominajmy o słowach, gestach i czynach, które przybliżają nam Królestwo Boże tu na ziemi. Są to gesty miłosiernej miłości, szacunku, cierpliwość, służebność, poświęcenia – wyliczał kaznodzieja, dodając: – Wprowadzając je w czyn, wyjdziemy z zamknięcia naszych domów, otworzymy się na drugich. Nie będziemy czuli się emerytami, ale wychyleni w przyszłość, mający dobre marzenia, wytrwałą miłość oraz radość w sercu – zauważył bp Dec.
Zwrócił uwagę także na hasło i intencje tegorocznej pielgrzymki. – Hasłem są słowa: „Błogosławieni miłosierni” Są one zaczerpnięte z Kazania na Górze i zachęcają do działania, do składania świadectwa, do czynienia coś dla Jezusa – tłumaczył biskup. – W słowach tych zawarte są dwie główne prawdy: Bóg okazuje nam miłosierdzie. Z naszej strony potrzebne jest jedynie otwarcie się i pragnienie przyjęcia tego miłosierdzia oraz powinniśmy być miłosierni dla drugich, nie myśląc tylko o sobie, o swoim egoizmie, ale o będącym w potrzebie człowieku – dodał kaznodzieja.
Pielgrzymka wyruszyła wspólnie z Henrykowa 2 sierpnia. Błogosławieństwa na drogę udzielił abp Tomasz Peta z Kazachstanu, biskup świdnicki Ignacy Dec oraz bp Krzysztof Zadarko z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, który w poszczególnych grupach na trasie pielgrzymki wygłosił konferencję nt. „Pomoc imigrantom i uchodźcom przez wspólnoty Kościoła katolickiego”. Bp Krzysztof Zadarko z ramienia Konferencji Episkopatu Polski odpowiedzialny jest za imigrantów i uchodźcom.
– Dziękujemy biskupowi Zadarko, za ciekawą konferencje ukazującą olbrzymi problem z uchodźcami w Europie. Biskup koszalińsko-kołobrzeski dokonał analizy, w jaki sposób wspólnoty Kościoła katolicki na różnych płaszczyznach pomagają ludziom dotkniętych wojną i brakiem normalnego życia – wspominał pielgrzym ze Świebodzic.
– Najliczniejszą grupę stanowią pielgrzymi duchowi, jest to grupa 7. Osoby te gromadzą się w swoich parafiach na modlitwie i wspierają duchowo pielgrzymów udających się na Jasną Górę – zauważył ks. prał. Romuald Brudnowski, główny przewodnik Pielgrzymki Pieszej Diecezji Świdnickiej.
– Na pielgrzymkę idziemy z synem pierwszy raz. Mamy sporo intencji, które w trakcie pielgrzymki będziemy przestawiać Panu Bogu za wstawiennictwem Maryi. Wierzę, że nas Bóg wysłucha, na ile będzie to możliwe. Jestem silnej wiary – mówił Franciszek Klincewicz z Bielawy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.