Bp Greger: macierzyństwo Kościoła buduje duchowe więzi
14 maja 2024 | 06:00 | rk | Rychwałd Ⓒ Ⓟ
„W świecie, który coraz bardziej staje się bezosobowy i wirtualny macierzyństwo Kościoła staje się ważnym narzędziem budowania nowych więzi, szczególnie na płaszczyźnie duchowej” – podkreślił bp Piotr Greger, który przewodniczył 13 maja pierwszemu w 2024 r. nabożeństwu fatimskiemu w sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej – Pani Ziemi Żywieckiej w Rychwałdzie. Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej zaznaczył, że każdy uczeń Chrystusa musi odnaleźć swoje miejsce w ramach Kościoła, odkrywając w nim aspekt macierzyństwa Jezusa.
Jak zaznaczył kaznodzieja, wydarzenie Golgoty jest miejscem nowego powołania i objawienia nowych relacji, włączając w to nowe formy macierzyństwa, ojcostwa i dziecięctwa, które nie przekreślają poprzednich więzi, ale je umacniają.
„Każdy uczeń Chrystusa, począwszy od pasterzy, winien znaleźć swoje miejsce w łonie Kościoła, czyli potrzebuje odkryć rys Jego macierzyństwa. Maryja jako Matka pomaga nam zrozumieć wspólnotę Kościoła, gdzie zadanie macierzyństwa jest każdego dnia podejmowane z wielkim poczuciem odpowiedzialności” – zaakcentował i zapewnił, że oddawanie czci Matce Kościoła nie przysłania miłości do Jezusa Chrystusa, lecz prowadzi do głębszego naśladowania Go poprzez jej przykład.
Zwrócił jednocześnie uwagę, że współczesne życie coraz bardziej toczy się „w świecie bezosobowym, wirtualnym, gdzie człowiek zostaje zredukowany do rzeczy, kodu kreskowego, numeru statystycznego czy jednostki chorobowej”.
„Uchodzimy za cywilizację bardzo sprawną pod względem technicznym, ale to samo społeczeństwo potrafi pozostawić człowieka w trudnym doświadczeniu, nie dając żadnej konkretnej rady czy solidnego wsparcia” – przestrzegł.
Zarazem wskazał, że w obliczu takich zachowań macierzyństwo Kościoła pozwala budować nowe więzy międzyludzkie, przede wszystkim na płaszczyźnie duchowej. Podkreślił, że prawdziwie przeżywana wiara „nie staje się pozbawionym sensu bełkotem, lecz prowadzi do odkrycia oblicza Bożego”. „Maryja jako Matka Kościoła, jest wzorem dla naszej wspólnoty, prowadząc nas na drodze wiary i zachęcając do odpowiedzialności za Kościół. Jej wierność pod Krzyżem pokazuje, że w obliczu trudności warto trwać w wierze do końca” – powtórzył.
Wraz z biskupem Gregerem przy ołtarzu modlili się m.in. jego koledzy rocznikowi, którzy 35 lat temu przyjęli święcenia kapłańskie.
W uroczystościach udział wzięli m.in. członkowie wspólnoty Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Przygotowali oni specjalne rozważania połączone ze świadectwami podczas modlitwy różańcowej.
Modlitwa zakończyła procesja ze świecami wokół rychwałdzkiej bazyliki.
Ośrodek kult Maryjnego na w Rychwałdzie powstał w 1644 r. Jego źródłem był cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku; namalowany na lipowej desce w XV wieku. Wizerunek cieszył się czcią wiernych od samego początku. Powszechnie uważano Matkę Bożą Rychwałdzką za Patronkę i Opiekunkę Żywiecczyzny.
18 lipca 1965 roku odbyła się uroczysta koronacja Cudownego Obrazu. Dokonali jej Prymas kardynał Stefan Wyszyński i abp Karol Wojtyła. Od czasu koronacji cześć dla Matki Bożej Rychwałdzkiej zatacza coraz szersze kręgi. Do sanktuarium, którym opiekują się franciszkanie konwentualni, przybywają pielgrzymki nie tylko z Żywiecczyzny, ale z różnych stron kraju i zagranicy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.