Bp Jarecki do pielgrzymów warszawskich: Nieśmy do stolicy „logikę Jasnej Góry”
15 sierpnia 2016 | 11:46 | mir Ⓒ Ⓟ
O kierowanie się duchem posłuszeństwa, służby i miłosierdzia w życiu instytucjonalnym i społecznym apelował do uczestników pielgrzymek z Warszawy bp Piotr Jarecki na zakończenie Mszy św. sprawowanej o 8.00 rano na jasnogórskim szczycie, w której uczestniczyło ponad 12 tys. pątników.
– To spotkanie dwóch stolic – stolicy państwa polskiego i stolicy duchowej narodu – mówił biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej. Zachęcał stołecznych pątników, by jak najwięcej zaczerpnęli z „logiki Jasnej Góry”.
– Czym dusza jest dla ciała, tym chrześcijanie maja być dla świata, czyli mają być siła ożywiającą. I modliłem się podczas tej Mszy św. żebyśmy zanieśli do naszej stolicy państwa – Warszawy jak najwięcej z logiki stolicy duchowej – z Jasnej Góry. Jeżeli to się stanie, to stolica państwa Warszawa będzie lepiej służyć całemu narodowi – mówił bp Jarecki.
– Potrzeba nam dziś posłuszeństwa, służby i stylu miłosierdzia nie tylko w naszym życiu indywidualnym, ale także instytucjonalnym. „Logika posłuszeństwa Bogu” powinna być bezwarunkowa, bo „wola Boga powinna iść przed wola ustawodawcy ludzkiego, bo Bóg zna lepiej człowieka i najbardziej go kocha” – wyjaśniał hierarcha. – I jest to także logika służby. Byśmy w Warszawie, te wszystkie instytucje, które są, nie wstydziły się służby, byśmy chlubili się służbą i byśmy służbę traktowali nie jako słabość, ale jako siłę”. Jako najważniejsze w porządku tej logiki biskup Jarecki wymienił miłosierdzie, które jest potrzebne w instytucjach państwowych, centralnych. – To styl przebaczenia, bo bez przebaczenia nie ma sprawiedliwości, bo bez przebaczenia nie ma jedności, bez przebaczenia nie ma narodu, tylko jest masa skłócona, ustawicznie”. Biskup pomocniczy arch. warszawskiej zachęcał wszystkich, byśmy nie tylko w tym czasie, ale zawsze byli apostołami miłosierdzia, szafarzami przebaczenia.
Ponad 12 tys. pątników w 5-ciu pielgrzymkach dotarło ze stolicy na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dziś o 8.00 uczestniczyli we wspólnej Eucharystii, której przewodniczył bp Piotr Jarecki, a homilie wygłosił o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.