Bp Jezierski o śp. Danucie Baszkowskiej: zasłużona dla ekumenii w Polsce
13 lutego 2025 | 17:43 | lk | Elbląg Ⓒ Ⓟ

Danuta Baszkowska była znaczącą osobą we współczesnym ruchu ekumenicznym w Polsce. Nie w jego sektorze doktrynalnym, ale w modlitewnym i organizacyjnym. Uznała, że trzeba trudzić się dla umacniania jedności wśród podzielonych z różnych powodów i w różnym czasie wyznawców Chrystusa. U wielu z nich zaskarbiła sobie wdzięczność – pisze we wspomnieniu o Danucie Baszkowskiej bp Jacek Jezierski, przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu.
Danuta Baszkowska, wybitna działaczka charytatywna i ekumeniczna, założycielka i prezes Stowarzyszenia Pokoju i Pojednania „Effatha”, zmarła 31 stycznia w wieku 84 lat. Jej pogrzeb odbędzie się w sobotę 15 lutego w Warszawie.
Publikujemy wspomnienie bp. Jacka Jezierskiego o Danucie Baszkowskiej:
Śp. Danuta Baszkowska (1940-2025) – zasłużona dla ekumenii w Polsce
Niedawno, tj. 25 stycznia bieżącego roku zmarła w Warszawie Danuta Baszkowska. Była osobą czynnie zaangażowaną w działalność ekumeniczną. Przez ostatnie ćwierćwiecze organizowała co miesiąc nabożeństwo ekumeniczne. Miejscem ekumenicznej modlitwy stał się kościół pw. św. Alojzego Orione w Warszawie przy ul. Lindleya 12.
Pani Danuta miała charyzmat zapraszania czy też zwoływania na wspólną modlitwę chrześcijan rożnych wyznań. Wspierali ją w tym księża orioniści, np. jako pierwszy ks. Antoni Wita. W spotkaniach modlitewnych i agapie brali udział nie tylko duchowni, ale i świeccy. Gromadzili się na modlitwę o jedność nie tylko hierarchowie, ale też teolodzy, dziennikarze, zakonnice, studenci teologii, klerycy, zaproszone chóry i schole śpiewacze rożnych wyznań. Szacunek budziła postawa Pani Danuty Baszkowskiej, jej wielka osobista kultura, takt, zrozumienie dla różnorodności i osobliwości wyznaniowych. Pani Baszkowska nie narzucała się, nie chciała też dominować. Posiadała jednak osobowy autorytet. Była powszechnie tj. przez wszystkich w tym kręgu szanowana.
Pani Danuta Baszkowska była znaczącą osobą we współczesnym ruchu ekumenicznym w Polsce. Nie w jego sektorze doktrynalnym, ale w duchowym (modlitewnym) i praktycznym (organizacyjnym). Była nauczycielem akademickim, małżonką, matką chrześcijanką. Uznała, że trzeba trudzić się także dla odkrywania i umacniania jedności wśród podzielonych z różnych powodów i w różnym czasie wyznawców Chrystusa. U wielu z nich zaskarbiła sobie wdzięczność.
bp Jacek Jezierski
Przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu
Elbląg, dnia 12 lutego 2025
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.