Bp Jezierski: spotkanie w Chrystusie – modelem jedności
20 stycznia 2020 | 12:29 | ks. pt | Elbląg Ⓒ Ⓟ
– Po raz kolejny obchodzimy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan – napisał w liście pasterskim do wiernych diecezji elbląskiej bp Jacek Jezierski. Przypomina w nim, że wspólne modlitwy o jedność odbywały się w Warszawie już w latach 60. minionego wieku przy akceptacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Stopniowo zaś tworzył się pewien styl spotkań i modlitwy chrześcijan różnych wyznań. List został odczytany w świątyniach diecezji elbląskiej w niedzielę 19 stycznia br.
W opublikowanym na stronie internetowej diecezji dokumencie bp Jezierski wskazuje, że ruch ekumeniczny posiada swoich liderów i zwolenników. Zauważa jednocześnie, że dla większości z adresatów jego listu są to sprawy budzące zaciekawienie, ale dość dalekie. – Na co dzień nie spotykamy się na ogół z duchownymi, czy też chrześcijanami z innych Kościołów i społeczności. Stanowimy w naszych miejscowościach rzymskokatolicką większość wyznaniową. Chociaż czasami zdarzają się małżeństwa wyznaniowo mieszane pomiędzy narzeczonymi różnych wyznań – twierdzi pasterz Kościoła elbląskiego.
Autor listu przypomina, że ekumenizm w codziennej praktyce polega na szacunku wobec innych Kościołów i wspólnot. Rezygnuje z walki pomiędzy wyznaniami, konfrontacji, konkurowania z innymi, czy też zabiegów o tzw. transfery z wyznania do wyznania. Zdaniem bp. Jezierskiego taka postawa wymaga otwartości i życzliwości wobec innych bez kompleksu wobec własnej tradycji duchowej i swego Kościoła. – Jesteśmy dumni z przynależności do Kościoła rzymskiego, katolickiego, ale szanujemy jednocześnie chrześcijan z Kościołów prawosławnych, ewangelików i reformowanych, chrześcijan nurtu baptystycznego oraz innych. W spotkaniu z nimi okazujemy nasz szacunek i braterską postawę. Nie wchodzimy w dyskusję, które wyznanie jest doskonalsze, gdyż to jest przedmiot analiz ekspertów, teologów – podkreśla biskup elbląski.
Według bp. Jezierskiego dążenie ekumeniczne jest procesem i wymaga czasu. Nie da się bowiem przezwyciężyć natychmiast narosłych przez stulecia konfliktów, zaszłości, uprzedzeń i stereotypów. Wieki separacji społeczności chrześcijańskich, a nawet wojen religijnych między nimi, pozostawiły w naszej świadomości duchowe zranienia i niechęci. – Nie powinniśmy jednak godzić się z podziałem i jego konsekwencjami. W naszym życiu mamy wiele możliwości, aby stopniowo leczyć duchowe rany i nawiązywać na nowo po stuleciach zerwane kontakty – pisze pasterz Kościoła elbląskiego.
Według bp. Jezierskiego istnieją różne modele jedności. Jeden z nich mówi o spotkaniu „w Chrystusie”, oznaczającym że wszyscy chrześcijanie mogą spotkać się ‘w Nim’ lub ‘przy Nim’. – Im bardziej będziemy szukać Chrystusa, poznawać Go, powracać do Niego oraz żyć według Jego wskazań, tym bardziej także Kościoły i społeczności chrześcijańskie będą bliżej siebie. Będą się korygowały i reformowały. Bo przecież Jezus Chrystus jest źródłem i celem jedności. Konsekwentne dążenie ku Chrystusowi i z Nim jest drogą do pełniejszej jedności z tymi co, jak mówi św. Paweł apostoł: „na każdym miejscu wzywają imienia Pana Jezusa Chrystusa, ich i naszego Pana” [1 Kor 1, 1-2] – podkreśla w zakończeniu listu biskup elbląski.
W rozpoczynającym się w diecezji elbląskiej Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan 2020 nabożeństwa ekumeniczne zaplanowano w Elblągu (katedra św. Mikołaja, parafia prawosławna, kaplica seminarium, kościół oo. Franciszkanów, kościół polskokatolicki), Mikołajkach Pomorskich (kościół ewangelicki), Malborku (młodzieżowe nabożeństwo w duchu Taizé) oraz w Szymonowie (parafia rzymskokatolicka).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.