Bp Jezierski: Życie konsekrowane nie zaniknie
03 lutego 2015 | 09:33 | xpt Ⓒ Ⓟ
2 lutego w Święto Ofiarowania Pańskiego, w katedrze św. Mikołaja w Elblągu, Biskup Jacek Jezierski spotkał się z osobami życia konsekrowanego diecezji elbląskiej. Podczas Mszy św. w homilii przypomniał, że życie konsekrowane należy do charyzmatycznego wymiaru Kościoła, obok wymiaru instytucjonalnego i wspólnotowego.
Zdaniem Pasterza Kościoła Elbląskiego, w trwającym roku dedykowanym osobom poświęconym Bogu, Ojciec Święty Franciszek, który wywodzi się ze środowiska życia konsekrowanego, nawołuje nas wszystkich do nawrócenia, do krytycznego spojrzenia na siebie: jak na nowo odczytać własny charyzmat i własne zadania w świecie. Biskup Elbląski podkreśla, że życie konsekrowane nie zaniknie, gdyż charyzmat należy do istoty Kościoła. Będzie jednak podlegać daleko idącym przemianom. To, co istotne, czyli ofiarowanie i poświęcenie życia Chrystusowi, pozostanie niezmienne, niepodważalne.
W Elblągu, obok działających czynnie zgromadzeń sióstr franciszkanek Rodziny Maryi, katarzynek, ojców redemptorystów, salwatorianów, czy franciszkanów, istnieją także dwa klasztory kontemplacyjne: Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji oraz Mniszek Bosych Zakonu Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Pierwszy z nich, działa w mieście od 1960 roku, początkowo przy ul. Tczewskiej, a od 1997 r. w nowo wybudowanym domu przy ul. Bema, przy średniowiecznym kościele św. Jerzego. Karmel pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP w Elblągu, to pierwszy w dziejach Polski klasztor karmelitanek bosych na ziemiach północnych, powstał przy ul. Michała Kajki 7 grudnia 1958 roku, w setną rocznicę objawień Matki Bożej w Lourdes. Z pomocą Bożej Opatrzności z elbląskiego klasztoru powstały liczne fundacje: w Gdyni-Orłowie, na Islandii i w Spręcowie k/Olsztyna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.