Bp Juszczak o zaangażowaniu grekokatolików w pomoc uchodźcom
16 marca 2022 | 08:33 | dg | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Bp Włodzimierz Juszczak, grekokatolicki biskup eparchii wrocławsko-koszalińskiej, omówił podczas konferencji prasowej podsumowującej 391. Zebranie Plenarne KEP zaangażowanie grekokatolików w pomoc Ukrainie – tak na miejscu jak i przybyłym do Polski uchodźcom.
Bp Włodzimierz Juszczak podkreślił, że Kościół greckokatolicki w Polsce jest w szczególnej sytuacji, ponieważ większość wiernych ma pochodzenie ukraińskie czy to ze względu na Akcję Wisła, czy emigrację ostatnich lat, czy teraz – spowodowaną kolejnym, zintensyfikowanym atakiem Rosji na Ukrainę.
– Jest to więc nie tylko współczucie dla cierpiących, ale i przeżycie osobiste, bo nasi wierni mają tam rodziny, czasem zostawili rodziny by tu pracować i je wspierać na miejscu. Już pierwszego dnia wojny widzieliśmy wielką mobilizację, te osoby szukały możliwości wsparcia Ukrainy – mówił hierarcha, przytaczając przykład kobiet z wrocławskiej parafii, które sprzedawały pierogi, a zebrane fundusze przekazywały do Ukrainy.
Wskazał, że niezwykle ważną rzeczą jest modlitwa i trwa ona od samego początku wojny. Przypomniał ekumeniczną modlitwę w przemyskiej katedrze.
– We wszystkich naszych parafiach są zbiórki finansowe i rzeczowe. Np. we Wrocławiu mamy bezpośrednie kontakty z Ukrainą i wysyłamy tam transporty wedle zapotrzebowań – powiedział bp Juszczak. Oprócz tego przyjmowani są w domach uchodźcy, wierni sami się organizują, wymieniają informacjami o potrzebnej pomocy.
Wyraził wdzięczność za otwartość i gościnność Polaków, „którzy w obliczu tragedii wspierają i przyjmują uchodźców do domów. Ukraińcy są bardzo wdzięczni i doceniają tę pomoc”.
Zwrócił uwagę na to, że Ukraina nie jest krajem jednorodnym, jeśli chodzi o przynależność religijną, jednak w obliczu wojny wszyscy stają do walki z rosyjskim najeźdźcą: „Ta wojna, która niesie śmierć, zniszczenie jednocześnie jednoczy tych ludzi w walce o wspólne wartości”.
– Mamy nadzieję, że uda się odbudować to, co jest zniszczone przez wojnę. Najgorsze to oczywiście strata ludzkiego życia, którego przywrócić się nie da – powiedział hierarcha.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.