Bp Kaszak do policjantów: „służba” to praca z poświęceniem
23 lipca 2022 | 19:11 | mw | Sosnowiec Ⓒ Ⓟ
„Służba” to znaczy praca z poświęceniem, a to wymaga wyrzeczeń – mówił do policjantów bp Grzegorz Kaszak. Mszą świętą w sosnowieckiej katedrze w intencji policjantów: poległych, zmarłych i żywych rozpoczęły się centralne obchody 103-rocznicy powstania polskiej policji oraz 100-lecia polskiej policji na Śląsku.
W obchodach wzięli udział m.in. gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji, Michał Wójcik, członek Rady Ministrów, Jacek Osuch, sekretarz stanu w ministerstwie Sportu i Turystyki, Bogdan Święczkowski, sędzia Trybunału Konstytucyjnego, Robert Magdziarz, wicewojewoda śląski, Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta miasta Sosnowiec. Obecni byli także przedstawiciele Centralnego Biura Śledczego, Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
W homilii bp Grzegorz Kaszak mówił o geście Chrystusa z ostatniej wieczerzy, który umył nogi swoim uczniom. Był to nie tylko gest miłosierdzia, ale i uniżenia. Dał w ten sposób przykład tego, czym jest służba.
– Ten najlepszy pedagog, jakiego miała ludzkość – Jezus Chrystus – dał przykład. Pedagog, dlatego że pokazywał cele, towarzyszył, ale jednocześnie też – mówił i ukazywał metody i sposoby osiągnięcia tego celu. Celem człowieka jest niebo, miejsce szczęścia. Pan Jezus pragnie także naszego szczęścia na ziemi – mówił bp Kaszak.
Jak dodał biskup, aby osiągnąć ten cel trzeba służyć drugiemu człowiekowi.
– Zauważcie, że o was również się mówi, że wy „służycie”. „Służba” to znaczy praca z poświęceniem, a to wymaga wyrzeczeń. Wyrzekam się po to, by innym było lepiej, dla ich dobra. I Pan Jezus uczy nas, wiedząc ta służba nie jest łatwa, a nawet czasami niewdzięczna – powiedział sosnowiecki ordynariusz.
Jak zauważył, wszyscy potrzebujemy przykładu, który nas pociągnie i zachęci do działania.
– Jesteście postawieni na piedestale. W kościele byśmy powiedzieli „na świeczniku” naszego społeczeństwa. Ludzie na was patrzą, a to może być nie raz dokuczliwe – podsumował biskup.
Wspomniał również o policjantach 7. kompanii rezerwy z Jaworzna, którzy w sierpniu 1939 zostali przerzuceni na polsko-niemiecką granicę na Śląsku oraz 2000 policjantów, którzy zginęli w czasie kampanii wrześniowej, 12 000 wziętych do niewoli oraz zamordowanych w ramach zbrodni katyńskiej. Ordynariusz zaznaczył, że w trudnych czasach trzeba przywoływać bohaterów i stawiać ich za przykład przed oczy młodego policjanta. Dodał również, że taki przykład pociąga.
Bp Kaszak mówił również o tym, że służba nakazuje walczyć z własnymi słabościami, uczy przekraczać siebie oraz znosić trud i poświęcenie. Homilię zakończył słowami uznania i przekonaniem o Bożej pomocy do wypełnienia słów roty ślubowania policjanta.
– Gdy tylko zapadła ta decyzja, że centralne obchody święta policji rozpoczną się w Katowicach, to ja nie miałem wątpliwości, że musimy je rozpocząć w sposób uroczysty i w miejscu niezwykłym – dziękował gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji. – Bardzo proszę Księdza Biskupa i Księży Kapelanów, abyście nie ustawali w tej modlitwie za nami, abyśmy mogli nadal mogli nadal jak najpiękniej i jak najbardziej efektywnie służyć naszym obywatelom.
Następnie przy katedrze odbyła się uroczysta zmiana warty pod pomnikiem pamięci funkcjonariuszy służb mundurowych, urzędników państwowych i samorządowych, którzy poswięclili swoje życie w służbie Bogu i niepodległej Ojczyźnie i społeczeństwu.
W czasie apelu upamiętniającego funkcjonariuszy policji województwa śląskiego przemówił nadinsp. Roman Rabsztyn, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach.
– Tak naprawdę na samym początku w szeregi śląskiej policji wstąpili powstańcy. Oni byli zaprawieni w bojach, doświadczeni i wiedzieli co trzeba robić. A wśród tych powstańców śląskich bardzo wielu z nich pochodziło z tej ziemi – mówił o sosnowieckiej ziemi nadinsp. Roman Rabsztyn.
Następnie głos zabrał Robert Magdziarz, wicewojewoda śląski. Nastąpiło się również złożenie wieńców pod pomnikiem przez oficjalne delegacje.
Sosnowiecka katedra w swoim wnętrzu zawiera unikalną polichromię autorstwa Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziębły. To nie tylko sceny z Ewangelii i wizerunki świętych, ale także historia Polski. W całej świątyni obecne są stylizowane symbole Ducha Świętego, podobne w swojej formie do godła państwa Polskiego – Orła Białego.
Przy katedrze znajduje się także pomnik poświęcony „Funkcjonariuszom służb mundurowych, urzędnikom państwowym i samorządowym, którzy poświęcili swoje życie w służbie Bogu, niepodległej ojczyźnie i społeczeństwu” poświęcony i odsłonięty w święto Niepodległości w 2018 roku – w setną rocznicę odrodzenia państwa polskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.