Bp Lechowicz: Kościół miejscem zrzucania z siebie paraliżującego strachu przed Bogiem i człowiekiem
26 czerwca 2023 | 16:28 | kos | Katowice Ⓒ Ⓟ
– Dziękujemy dziś Panu Bogu za to, że w minionych 90 latach poprzez swoje słowo i sakramenty stał na straży wolności, dodając otuchy i odwagi swoim wiernym! – powiedział biskup polowy Wiesław Lechowicz w czasie Mszy św. w kościele pw. św. Kazimierza Królewicza w Katowicach. Ordynariusz wojskowy przewodniczył tam 25 czerwca Eucharystii w intencji wiernych parafii, obchodzącej 90. rocznicę konsekracji kościoła.
W homilii bp Wiesław Lechowicz powiedział, że Kościół jest miejscem „uczenia się bojaźni Bożej i zrzucania z siebie paraliżującego strachu przed Bogiem i człowiekiem”.
– Przekonuje nas o tym także historia kościoła garnizonowego w Katowicach. Mury tej świątyni mogłyby wołać niczym prorok Jeremiasz: „Trwoga dokoła!” (Jr 20,10). Świątynia ta była twierdzą dla tych, którzy walczyli z okupantem hitlerowskim, a później z komunistyczną władzą. Ci, którzy tutaj się gromadzili powtarzali za Jeremiaszem „Pan jest przy mnie jak potężny mocarz” (Jr 20,11) – zwłaszcza w latach walki o wolność i solidarność w latach 80-tych – mówił biskup.
Biskup polowy podkreślił, że mieszkańcy Śląska byli przekonani o znaczeniu wiary dla służby wojskowej i dlatego przed 90 laty podjęli decyzję o budowie tej świątyni. Przypomniał, że w tym celu od 1929 r. korpus oficerów i podoficerów Garnizonu Katowice opodatkował się w wysokości 0,5 procenta z poborów. Na budowę kościoła garnizonowego płynęły też fundusze ze strony rządu, nauczycieli, cywili i rodzin żołnierzy.
– Niech i dzisiaj przekonanie, że pierwszeństwo dane Bogu zawsze przynosi korzyść człowiekowi i społeczeństwu, pomaga Ojczyźnie i pomnaża żołnierski honor będzie żywe i inspirujące do ofiarnej służby żołnierskiej na rzecz pokoju, bezpieczeństwa i wolności – powiedział bp Lechowicz.
Eucharystię koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego oraz duchowni współpracujący z parafią garnizonową w Katowicach.
We Mszy św. uczestniczyli m.in.: przewodniczący sejmiku województwa śląskiego prof. Marek Gzik, wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba, prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska – Duraj oraz doradca wojewody śląskiego Czesław Sobierajski.
Po zakończeniu Eucharystii odbył się koncert Chóru Mieszanego Ogniwo oraz Orkiestry Wojskowej z Bytomia. Zabrzmiało kilkanaście pieśni patriotycznych i wojskowych. W czasie koncertu bp Wiesław Lechowicz, na prośbę ks. ppłk. Grzegorza Bechty, uhonorował Medalami bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz medalami pamiątkowymi kilkadziesiąt osób zasłużonych dla katowickiej parafii. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. przedstawiciele jednostek wojskowych, władz samorządowych, darczyńcy, członkowie rady parafialnej, wspólnot i organizacji kombatanckich, działających przy parafii (m.in. grekokatolików), a także dawni i obecni pracownicy parafii.
***
Kościół pw. św. Kazimierza Królewicza w Katowicach powstał w latach 1930–1933, według projektu Leona Dietza d’Army i Jana Zarzyckiego. Został wybudowany przez firmę Jana Widucha. Kamień węgielny pod budowę kościoła poświęcił 28 września 1930 r. ówczesny biskup polowy Stanisław Gall. 25 czerwca 1933 r. konsekracji kościoła dokonał bp Józef Gawlina.
Kościół garnizonowy w Katowicach jest pierwszym obiektem powstałym w nurcie architektury funkcjonalistycznej wybudowanym przez Kościół katolicki w Polsce i pierwszym konsekrowanym przez bp Józefa Gawlinę, jako biskupa polowego.
Wewnątrz zachowało się oryginalne wyposażenie w stylu art déco: kamienny ołtarz główny i boczne, balustrada, chrzcielnica, rzeźby, konfesjonały, ławki, lampy, witraże. Rzeźba Chrystusa w głównym ołtarzu jest autorstwa Mariana Spindlera, płaskorzeźby stacji Drogi Krzyżowej − Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej, natomiast autorem rzeźby św. Antoniego Padewskiego jest Karol Muszkiet.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.