Bp Lechowicz: wśród Polonii nadal potrzeba obecności polskiego biskupa
10 lutego 2022 | 15:24 | lk (KAI) | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W dalszym ciągu wśród Polonii jest duże zapotrzebowanie na obecność polskiego biskupa, niezależnie od tego, że żyjemy w kulturze coraz bardziej zsekularyzowanej. Nadal w wielu polonijnych parafiach organizowane są uroczystości o charakterze patriotycznym, co łączy duszpasterstwo polonijne z duszpasterstwem wojskowym – powiedział KAI bp Wiesław Lechowicz, podsumowując swoją posługę Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W sobotę 12 lutego odbędzie się jego ingres do katedry polowej jako nowego ordynariusza wojskowego.
Bp Wiesław Lechowicz od października 2011 r. pełnił funkcję Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i przewodniczącego Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą. We wrześniu 2021 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiego dziedzictwa kulturowego i za działalność na rzecz środowisk polonijnych.
Podsumowując swoją posługę duszpasterską dla Polonii, przyznał, że większość z tych jedenastu lat spędził na nieustannym byciu w drodze. – Co roku przez pół roku przebywałem poza granicami Ojczyzny. Miałem okazję być może nie w każdym zakątku, gdzie żyją Polacy, bo to jest niemożliwe, ale na każdym kontynencie, gdzie mieszkają – stwierdził.
Zdaniem bp. Lechowicza, w dalszym ciągu jest duże zapotrzebowanie na obecność polskiego biskupa wśród Polonii, niezależnie od tego, że żyjemy w kulturze, która ma charakter coraz bardziej zsekularyzowany. „W dalszym ciągu w wielu polonijnych parafiach organizowane są uroczystości o charakterze patriotycznym. Jest to cecha, która łączy duszpasterstwo polonijne z duszpasterstwem wojskowym – w jednym i w drugim przypadku dużą wagę przywiązujemy do polskiego patriotycznego dziedzictwa” – zaznaczył biskup.
W czasie swojej posługi dla Polonii bp Lechowicz podjął kilka inicjatyw, które przysłużyły się integracji Polaków żyjących zagranicą. Chodzi głównie o Kongresy Młodzieży Polonijnej i Kongresy Rodzin Polonijnych. Powstała też Polonijna Rada Rodziny przy Delegacie ds. Emigracji Polskiej.
– Cieszę się bardzo, że udało się powołać przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski Biuro ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, które ma charakter integrujący, ale też pośredniczący między środowiskiem Kościoła w Polsce a polonijnymi ośrodkami misyjnymi – dodał bp Lechowicz.
Jak zaznaczył, duże znaczenie miało to, że posługę biskupa odwiedzającego Polonię mógł wykonywać w pełnym wymiarze czasowym, co w przypadku jego poprzedników nie było normą, gdyż funkcję tę abp Zygmunt Zimowski, abp Wojciech Polak i bp Ryszard Karpiński dzielili z posługą biskupią w swoich diecezjach.
„Skala obowiązków i wyzwań wśród Polonii jest tak duża, że nie można dobrze służyć Polakom zagranicą, mając jeszcze na barkach obowiązki w swojej rodzimej diecezji” – dodał.
Bp Lechowicz odwiedzał Polonię m.in. z okazji udzielania młodzieży sakramentu bierzmowania, rozmaitych jubileuszy, spotkań z organizacjami kościelnymi i polonijnymi. Współuczestniczył w organizacji pielgrzymki księży do Rzymu z okazji Roku Duchowieństwa i pielgrzymki sióstr zakonnych w Roku Życia Konsekrowanego. Regularnie spotykał się z Polakami pielgrzymującymi do Lourdes. Wyjątkowe były jego zdaniem wydarzenia związanie z poświęceniem pomnika Jana Pawła II przy paryskiej katedrze Notre Dame i sprowadzeniem obrazu Matki Bożej Częstochowskiej do tejże świątyni, a także sprowadzeniem relikwii papieża Polaka do Budapesztu.
– Wzruszające były spotkania z Polakami żyjącymi w Brazylii i Argentynie, którzy poza kościołem już nie posługują się językiem polskim, ale w kościele uczestniczą w polskojęzycznej liturgii, śpiewają polskie pieśni, podkreślają na każdym kroku, że Polskę mają w sercu – powiedział biskup. Trudno też – wskazał – zapomnieć pobyty w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, gdzie są ślady pierwszych polskich emigrantów, czy na Antypodach – w Australii i Nowej Zelandii, gdzie polska emigracja również ma swoją historię.
Nowym wyzwaniem już dla jego następcy będzie zapewnienie polskim emigrantom opieki duszpasterskiej polskich księży. – W Polsce bowiem obserwujemy obniżającą się liczbę powołań kapłańskich. A jeśli jest coraz mniej księży w kraju, to i coraz trudniej będzie o kapłanów, którzy mogliby wyjechać zagranicę i pracować wśród Polonii – podkreślił. Należy zadbać o to, aby polscy księża byli obecni przynajmniej tam, gdzie są największe skupiska Polaków.
Innym zadaniem jest też podejmowanie troski o dobre rozumie integracji Polaków mieszkających poza Ojczyzną. – Kiedy rozmawiałem z biskupami Kościołów lokalnych, to głównym ich postulatem wobec Polaków było to, aby oni się integrowali z lokalnym Kościołem. Trzeba podjąć wysiłek większego zbliżania się i wymiany doświadczeń – dodał bp Wiesław Lechowicz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.