Bp Meier: chrześcijanin musi aktywnie przeciwstawiać się antysemityzmowi
16 października 2024 | 17:48 | tom | Rzym Ⓒ Ⓟ
„Narodowy socjalizm był ideologią antychrześcijańską, a motywy tych, którzy zaplanowali i przeprowadzili mord na europejskich Żydach, były całkowicie sprzeczne ze wszystkimi chrześcijańskimi przekonaniami. Niemniej jednak nie możemy zapominać, że Szoa miał miejsce w Europie, w kulturze głęboko nacechowanej chrześcijaństwem. Wszystkie osoby zaangażowane w aresztowanie, deportację i mordowanie Żydów nauczyły się Dziesięciu Przykazań. Wszyscy znali przykazanie: `Nie zabijaj`. Szoa pozostaje bolesnym cierniem w ciele chrześcijaństwa”. Przypomniał o tym 15 października br. w Rzymie przewodniczący Komisji ds. Kościoła powszechnego w Konferencji Biskupów Niemiec, biskup dr Bertram Meier z Augsburga.
Przemawiał on na Placu św. Piotra podczas uroczystości upamiętniającej deportację Żydów w Rzymie w 1943 r. Odbyła się ona w ramach inicjatywy stowarzyszenia „Ricordiamo Insieme” (Pamiętając Razem). Nazistowska deportacja miała miejsce 16 października 1943 r. na początku żydowskiego Święta Namiotów. Ponad 1250 Żydów, głównie kobiet, dzieci i osób starszych, zostało wyrzuconych z domów, aresztowanych i w większości przetransportowanych do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
„Jako niemieckiego biskupa, wspomnienie nalotu z 16 października napawa mnie wstydem. Ponieważ to Niemcy zaplanowali i przeprowadzili nalot. To Niemcy prześladowali i aresztowali Żydów, wiedząc, że zostaną zamordowani, a deportacja miała miejsce tutaj, w Rzymie, w sercu Kościoła katolickiego” – powiedział bp Meier. Podczas Soboru Watykańskiego II Kościół zasadniczo zreformował swoje relacje z judaizmem w deklaracji „Nostra aetate”. Dziś oznacza to, że chrześcijanin musi aktywnie przeciwstawiać się antysemityzmowi.
W przemówieniu bp Meier ubolewał, że atak terrorystyczny Hamasu i wzrost antysemityzmu głęboko zaniepokoiły społeczności żydowskie w Europie. „Po 7 października ub.r. i rozpoczęciu wojny w Strefie Gazy dialog międzywyznaniowy w wielu miejscach ucichł, a przyjaźnie zostały zerwane. Wielu Żydów zadaje sobie teraz pytanie, czy znów nie stali się obcymi” – mówił biskup Augsburga i dodał: „Dlatego też 7 października pozostaje również wyzwaniem dla chrześcijan. Naszym obowiązkiem jest przeciwstawianie się antysemityzmowi w codziennym życiu i naszym obowiązkiem jest stać po stronie Żydów, gdy są atakowani. Naszym obowiązkiem pozostaje podtrzymywanie dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i przyjaźni, które rozwinęły się między Żydami i chrześcijanami”.
Bp Meier przemawiał na Placu św. Piotra podczas uroczystości zorganizowanej przez stowarzyszenie „Ricordiamo Insieme”. Zostało ono założone przez trzy rzymskie Żydówki, Grazię, Riwkę i Sarę Spizzichino, których prababka Settimia Spizzichino była jedyną kobietą, która przeżyła deportację 16 października 1943 r. oraz małżeństwo Friederike i Tobiasa Wallbrecherów. Od 2012 roku „Ricordiamo Insieme” upamiętnia Szoa i chrześcijański antyjudaizm różnymi wydarzeniami upamiętniającymi. Po uroczystości na Placu św. Piotra jej uczestnicy udali się do dawnego Collegio Militare, gdzie większość Żydów była więziona przed deportacją.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.