Bp Milewski: Polska przetrwała dzięki wysiłkowi całego narodu
11 listopada 2024 | 13:51 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Polska przetrwała dzięki wysiłkom polskich żołnierzy, robotników i chłopów, dzięki powstaniom, dzięki ogromnemu wysiłkowi całego narodu – powiedział bp Mirosław Milewski w bazylice katedralnej płockiej w 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
W Narodowe Święto Niepodległości bp Mirosław Milewski przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny. Powiedział, że gdy prześledzi się dzieje Polski od początków jej państwowości, od chrztu w roku 966, od przyjęcia korony przez Bolesława Chrobrego w 1025 roku, to widać, że Polacy, mimo wielu przeciwności losowych, wychodzili zwycięsko z dziejowych zawieruch. Kiedy 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, Polska ogłosiła światu, że jest wolna, nasi dziadowie całowali ziemię, po której chodzili.
– Uformowały nas wzloty i upadki, zwycięstwa i niepowodzenia, radość i łzy. Toczyliśmy wojny na Wschodzie i na Zachodzie, zmagaliśmy się też wielokrotnie z wrogiem wewnętrznym, jakim były i wciąż są niepotrzebne swary i niepokoje. Nasz naród, nasz kraj wielokrotnie się odradzał. Wytrwaliśmy i dziś możemy świętować piękną rocznicę odzyskania niepodległości – podkreślił kaznodzieja.
Uważał, że Polakom się udało, ponieważ mimo wojen, klęsk i niepowodzeń – kultywowali polską tradycję i modlili się do Boga o wolność: – Polska przetrwała dzięki wysiłkom polskich żołnierzy, robotników i chłopów, dzięki powstaniom, dzięki ogromnemu wysiłkowi całego narodu. To wcale nie było jednak tak, jak niektórym może się wydawać, że chęć wyzwolenia Ojczyzny spod obcych wpływów spowodowała ogólnonarodową zgodę. Nasi wyzwoliciele mieli dokładnie takie same cechy charakteru jak my współcześni: lubili się lub nie, współpracowali ze sobą lub rywalizowali – stwierdził biskup.
Zwrócił uwagę, że 106 lat temu nie tylko politycy zdali dobrze egzamin – dobrze zdał go także Kościół. Warto o tym pamiętać w dniach, w których diecezja płocka rozpoczęła świętowanie 950-lecia swojego istnienia.
Należy więc przypomnieć arcybiskupa Antoniego J. Nowowiejskiego, który piastował urząd biskupa płockiego w trudnych czasach zaborów, a 11 listopada 1918 roku, gdy Polska zrzuciła kajdany niewoli, przewodniczył Mszy św. w katedrze płockiej, dziękując wraz z ludem Bożym i duchowieństwem za wolność umiłowanej Ojczyzny i wyśpiewując wraz z płocczanami „Te Deum”.
Oprawę muzyczną podczas Mszy św. w katedrze zapewnił wybitny Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses, pod dyrekcją Anny Bramskiej i Wiktora Bramskiego.
11 listopada rano delegacje złożyły kwiaty przed pomnikami marszałka Józefa Piłsudskiego i Władysława Broniewskiego – żołnierza Legionów Polskich. Po Mszy św. w katedrze przy Płycie Nieznanego Żołnierza na Placu Narutowicza odbyły się uroczystości z udziałem władz Płocka, przedstawicieli organizacji społecznych i politycznych, służb mundurowych oraz mieszkańców.
Następnie na Placu Narutowicza i Starym Rynku wspólnie zaśpiewano hymn Polski – „Mazurek Dąbrowskiego” z udziałem Chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses i Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”. Po hymnie na Starówce można było skosztować rosołu z gęsiny.
W godzinach popołudniowych na Starym Rynku zaplanowano „Podwieczorek patriotyczny”, czyli wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, z inicjatywy Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, przy współpracy z Książnicą Płocką im. Władysława Broniewskiego i zespołem „Dzieci Płocka”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.