Bp Muskus zachęca górali do szczepień
19 września 2021 | 15:18 | md | Nowy Targ Ⓒ Ⓟ
Dziś jednym z testów miłości bliźniego jest zaangażowanie w powstrzymanie zarazy niszczącej ludzkie zdrowie i życie, zabijającej gospodarkę i relacje społeczne – mówił bp Damian Muskus OFM w kościele NSPJ w Nowym Targu. – Czy aby na pewno ten egzamin z miłości zdaliśmy celująco? – zapytywał górali zgromadzonych na obchodach 100-lecia nowotarskiego oddziału Związku Podhalan.
W homilii bp Muskus nawiązał do hasła na sztandarze pierwszego Związku Górali: „W jedności siła”. Podkreślał, że dzięki zjednoczeniu wokół wspólnego celu Polacy zdołali odzyskać wolność, ocalili swoją kulturę i wiarę. – I na odwrót, gdy zaczynało brakować jedności, gdy mnożyły się podziały, gdy zamierał dialog między różnymi grupami, a własne interesy stawały się ważniejsze niż dobro wspólne, przestawaliśmy istnieć jako wspólnota, traciliśmy tożsamość. Tak było w przeszłości, tak jest i dziś – stwierdził.
– Dziś trzeba nam jednak zapytać: o jaką siłę chodzi w tej jedności, którą tworzycie? Czemu ma ona służyć? – mówił hierarcha. Jak dodał, „siła naszych wspólnot i ich wartość sprawdza się nie wtedy, gdy udaje nam się osiągnąć więcej wymiernych korzyści, więcej uznania, więcej przywilejów, ale wtedy, gdy nasza wspólnota potrafi przyjąć i ochronić najsłabszych”.
Wyjaśniał, że w praktyce oznacza to solidarność z chorymi i osobami w podeszłym wieku, niepełnosprawnymi, dziećmi wymagającymi troski i opieki, uzależnionymi, na bezdomnymi i obarczonymi „różnorakimi problemami, z którymi nie potrafią sami sobie poradzić”.
– Jezus się z nimi utożsamia. Jeśli przyjmujemy najmniejszych, jeśli tworzymy im przestrzeń miłości i bezpieczeństwa, przyjmujemy samego Jezusa. A jeśli ich odrzucamy albo udajemy, że ich nie widzimy? Samego Jezusa traktujemy obojętnie. Żadne odwołania do Ewangelii i wzniosłych wartości, żadne deklaracje wiary w statutach i na sztandarach nie mają wtedy znaczenia – akcentował.
Przyznał, że utożsamienie z losem najsłabszych nie jest łatwe, bo „wiąże się często z koniecznością zrezygnowania z wygody, własnych planów, zapatrywań”. – Właściwie codziennie zdajemy egzamin z miłości, która oznacza przekraczanie siebie dla bliźniego. Dziś jednym z testów tej miłości jest nasze zaangażowanie w powstrzymanie zarazy niszczącej ludzkie zdrowie i życie, zabijającej gospodarkę i relacje społeczne, odbierającej nam pokój serca i poczucie bezpieczeństwa – dodał.
– Czy aby na pewno ten egzamin z miłości zdaliśmy celująco? Czy wobec wciąż niezażegnanego do końca zagrożenia możemy powiedzieć, że sprawdziła się siła naszej wspólnoty, której zadaniem jest ochrona słabych? – zapytywał bp Muskus.
Podhale to jeden z regionów, w których sytuacja koronawirusowa jest wyjątkowo poważna – na każde 10 tys. mieszkańców przypada 1,17 zakażonych, co daje jeden z najgorszych wyników w kraju. Podhale jest na szóstym miejscu wśród powiatów z najwyższym odsetkiem zachorowań. Tymczasem mieszkańcy tego regionu są sceptycznie nastawieni do szczepień przeciwko koronawirusowi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.