Bp Nitkiewicz: Krytyka LGBT i gender to nie język nienawiści, ale wyraz troski
02 września 2019 | 10:54 | dab / hsz | Wąwolnica Ⓒ Ⓟ
Przez Boga, Maryja i Elżbieta stały się darem jedna dla drugiej, a zarazem darem dla dzieci, które już nosiły w swoim łonie. Potrzebujemy relacji z innymi, aby się normalnie rozwijać i wzrastać, aby móc pokonywać problemy i po prostu żeby czuć się dobrze – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz. Biskup sandomierski przewodniczył głównym uroczystościom w najważniejszym sanktuarium archidiecezji lubelskiej w Wąwolnicy.
W kazaniu bp Nitkiewicz mówił o szczególnym pośrednictwie Maryi, w które Kościół wierzy od wielu wieków. – Matka Boża jest niezwykłym Bożym przesłaniem, które odczytujemy, wzorem naszych praojców. Tak było podczas piekła II wojny światowej, której rocznicę wybuchu dzisiaj wspominamy. Modlimy się w intencji ofiar, prosząc Boga za wstawiennictwem Maryi o pojednanie, o to, aby w naszych sercach nie było nienawiści – mówił.
Zauważył, że ewangeliczny opis spotkania Maryi z Elżbietą to przykład jak ważna jest obecność drugiego człowieka w naszym życiu. – Potrzebujemy relacji z innymi, aby się normalnie rozwijać i wzrastać, aby móc pokonywać problemy i po prostu żeby czuć się dobrze. Taką właśnie wspólnotę losu przeżywają ze sobą Maryja i Elżbieta, związane nie tylko pokrewieństwem, ale jeszcze bardziej przez interwencję, której Bóg dokonał w ich życiu. Przez Boga stały się darem jedna dla drugiej, a zarazem darem dla dzieci, które już nosiły w swoim łonie – tłumaczył biskup sandomierski.
Hierarcha odniósł się także do wydarzeń związanych z Marszami Równości i dyskusji po słowach abp. Marka Jędraszewskiego na temat homoseksualizmu. – My, jako katolicy, mamy swoje kryteria prawdy i dobra zawarte w Piśmie Świętym oraz w tradycji i nauce Kościoła, dlatego możemy patrzeć negatywnie na ideologię gender albo na model życia propagowany przez środowiska LGBT czy na próbę wprowadzenia standardów WHO w zakresie edukacji seksualnej. To nie jest żaden język nienawiści, ale wyraz troski pasterzy Kościoła o człowieka, o to, aby począwszy od małego dziecka żył i kształtował swoje relacje zgodnie z wolą Boga-Stworzyciela – mówił bp Nitkiewicz.
Wraz z biskupem sandomierskim, uroczystą Eucharystię celebrowali metropolita lubelski abp Stanisław Budzik oraz biskupi pomocniczy: sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, bp Mieczysław Cisło, bp Józef Wróbel SCJ i bp senior Ryszard Karpiński. Na Mszy obecni byli przedstawiciele władz lokalnych, związkowcy, siostry zakonne i kilka tysięcy wiernych, którzy na różne sposoby przybyli do Wąwolnicy. Wielu z nich uczestniczyło w pieszych pielgrzymkach zorganizowanych przez parafie archidiecezji lubelskiej.
Pielgrzymi z całej archidiecezji przybywali do Wąwolnicy od sobotniego poranka. Główne uroczystości w Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej rozpoczęły się w sobotę wieczorem Mszą św. w Kęble. Po całonocnych modlitwach i czuwaniu, figurę wprowadzono w niedzielę rano na Plac Różańcowy, gdzie sprawowano sumę pontyfikalną.
Tradycja kultu Matki Bożej w Kęble i Wąwolnicy sięga okresu najazdów tatarskich na Rzeczpospolitą pod koniec XIII w. Przed cudowną figurką wierni doznali i nadal doznają wielu łask. Wizerunek Maryi z Dzieciątkiem został koronowany w 700-lecie objawień, 10 września 1978 r. Od tamtej pory sanktuarium w Wąwolnicy stało się miejscem pielgrzymek, dni skupienia, rekolekcji, spotkań maturzystów i corocznych uroczystości w święto Matki Bożej Kębelskiej w pierwszą niedzielę września.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.