Bp Nitkiewicz: prawda o Bożym Miłosierdziu powinna w dalszym ciągu nieść radość
16 listopada 2016 | 19:32 | apis Ⓒ Ⓟ
Prawda o Bożym Miłosierdziu powinna w dalszym ciągu nieść radość, otuchę i siłę, a także inspirować relacje społeczne – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz podczas diecezjalnego dziękczynienia za Rok Miłosierdzia 16 listopada w Sandomierzu.
W kościele pw. Ducha Świętego wspólnie dziękowano podczas Eucharystii Bogu za czas łaski i dzieła podjęte w naszej diecezji podczas Nadzwyczajnego Jubileusz Miłosierdzia.
Na wspólnej modlitwie zgromadzili się kapłani, seminarzyści, siostry zakonne oraz wierni ze wszystkich dekanatów naszej diecezji, wolontariusze Caritas, osoby zaangażowane w dzieła miłosierdzia i posługę potrzebującym.
Biskup sandomierski rozpoczynając wspólną modlitwę dokonał symbolicznego zamknięcia Bramy Miłosierdzia, którą przez mijający rok przekraczali wchodzący do świątyni pielgrzymi, mieszkańcy miasta i turyści.
Podczas homilii biskup zauważył, że chociaż jubileuszowy „Rok Święty Miłosierdzia” przeszedł już do historii, to prawda o Bożym Miłosierdziu powinna w dalszym ciągu nieść radość, otuchę i siłę, a także inspirować relacje społeczne.
– Ta prawda jest czymś niezwykłym, a zarazem naturalnym, gdyż Bóg był, jest i zawsze będzie miłosierny. Z kolei każdy człowiek potrzebuje stale Bożego Miłosierdzia, a nie tylko od czasu do czasu. Potrzebuje także miłosierdzia ze strony innych ludzi, zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i wspólnotowym – mówił ordynariusz.
W związku z obchodzonym Świętem Matki Boskiej Ostrobramskiej, hierarcha zachęcał wiernych do podążania śladami Maryi – Matki Miłosierdzia.
Nawiązując natomiast do promieni okalających jej głowę na wileńskim wizerunku biskup podkreślił, że Maryja promieniowała Bożym Miłosierdziem, które przyjęła do swojego serca.
Diecezjalne dziękczynienie zakończyło odśpiewanie hymnu „Magnificat”. Wspólną modlitwę uświetnił koncert chóru „Papieskie perełki” ze Szkoły Podstawowej w Gościeradowie, który zaprezentował program poświęcony Bożemu Miłosierdziu.
W czasie trwania Roku Miłosierdzia w wielu parafiach utworzone zostały grupy wolontariatu oraz parafialne oddziały Caritas, które podjęły posługę wobec najbardziej potrzebujących.
Bardzo konkretnym dziełem miłosierdzia uczynionym przez młodych zgromadzonych na Dniu Wspólnoty w Sandomierzu była pomoc materialna dla hospicjum Ojca Pio działającym przy parafii w Tarnobrzegu-Serbinowie. Zorganizowanie zbiórki funduszy było pomysłem samych młodych, którzy chcieli poprzez osobisty dar materialny wesprzeć najbardziej potrzebujących.
Podczas Roku Miłosierdzia wierni diecezji sandomierskiej mogli przejść przez Bramę Miłosierdzia w kościołach stacyjnych oraz innych miejscach ustanowionych przez biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza i uzyskać odpust zupełny.
Były to następujące miejsca: bazylika katedralna w Sandomierzu, bazylika mniejsza na Świętym Krzyżu, kościół pw. Ducha Świętego w Sandomierzu, sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim, kościoły pw. Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu, Skopaniu i Brzezinach, kościół pw. Jezusa Miłosiernego w Szwagrowie, sanktuarium Matki Bożej w Sulisławicach, kościół pw. Źródła Miłosierdzia w Stalowej Woli, kaplica ośrodka Caritas w Rudniku nad Sanem, kaplice szpitalne w Sandomierzu i Tarnobrzegu oraz schronisko dla bezdomnych mężczyzn w Sandomierzu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.