Bp Osial do policjantów: dziękuję za każdy gest walki ze złem
18 lipca 2024 | 21:47 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
Dziękuję wam za ofiarną i pełną miłości posługę, że bronicie człowieka w potrzebie. Dziękuję za każdy gest walki ze złem – mówił bp Wojciech Osial, administrator apostolski diecezji łowickiej, który celebrował Mszę świętą w kościele garnizonowym w Radomiu z okazji Mazowieckich obchodów Święta Policji. W uroczystości uczestniczył m.in. Komendant Główny Policji insp. Marek Boroń.
– Drodzy policjanci. Wiem, że stoicie na straży prawa, to oczywiste, bardzo potrzebne i bezdyskusyjne. Tak musi być, ale dobrze wiecie, że człowiek zagubiony, tak naprawdę jest bardzo biedy. Czasem jedno słowo, jeden gest czy dotyk, może rozpocząć przemianę. Dzisiaj modlimy się z wami i za was. Wasza praca jest szczególna. Potrzebujecie wielkiej mocy, mocy Ducha. Wiecie, że bardziej chodzi o siłę ducha niż fizyczną. Jeśli będzie duch to i ciało będzie mocne. Dziękuję wam za ofiarną i pełną miłości posługę. Dziękuje, że bronicie człowieka w potrzebie. Dziękuje za każdy gest walki ze złem – mówił bp Osial.
Następnie pododdziały policyjnej asysty honorowej i orkiestry reprezentacyjnej przemaszerowały na Plac Jagielloński w Radomiu, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości, w trakcie której wręczone zostały nominacje na wyższe stopnie policyjne, a także odznaczenia i medale. Głos zabrał Komendant Wojewódzki Policji z siedzibą w Radomiu nadinsp. Waldemar Wołowiec. – To dla mnie zaszczyt i honor, że mogę dziś stać na czele ludzi, dzięki którym mieszkańcy województwa mazowieckiego mogą się czuć bezpiecznie, świadomi, że w każdej chwili staniecie na wysokości zadania udzielając im niezbędnego wsparcia. Zapobiegacie przestępczości, wykrywacie sprawców naruszeń prawa, pomagacie w potrzebie – to niezwykle ważne w obliczu niełatwej, dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości w kraju i za granicami naszego państwa – mówił nadinsp. Wołowiec.
Na koniec poprosił także o przekazanie podziękowań oraz wyrazów szacunku policyjnym rodzinom i najbliższym, którzy wspierają ich w codziennej służbie i pracy. – Mam świadomość, że nie byłoby to wszystko jednak możliwe bez wsparcia współpracy tych, którym najbardziej zależy na zapewnieniu bezpieczeństwa naszym mieszkańcom. Szczególne słowa uznania kieruję do administracji rządowej, samorządów, stowarzyszeń, fundacji, organizacji związkowych policjantów i pracowników policji, a także przedstawicieli duchowieństwa, wspierających nasze inicjatywy. Wasza działalność, wiedza i doświadczenie, to nieocenione wsparcie w organizacji naszych działań – powiedział szef mazowieckiej policji.
Na koniec rozpoczął się festyn policyjny. W programie była m.in. prezentacja pojazdów policyjnych, sprzętu i wyposażenia policyjnych antyterrorystów i techników kryminalistyki, pokazy posłuszeństwa psów służbowych, pokazy taktyk i technik interwencji, konkursy i zabawy dla najmłodszych.
24 lipca 1919 roku, na mocy ustawy o Policji Państwowej, utworzono umundurowaną i uzbrojoną formację, zorganizowaną na wzór wojskowy i podległą Ministrowi Spraw Wewnętrznych. Policja Państwowa stała się symbolem wolnej Polski, która wróciła na mapy Europy i świata po 123 latach zaborów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.