Bp Pękalski: w Roku Jubileuszowym będzie nam towarzyszyć Maryja – Matka Nadziei
01 stycznia 2025 | 15:00 | Ks. Paweł Kłys | Łódź Ⓒ Ⓟ
Jak co roku, zgromadziliśmy się u ojców jezuitów na noworocznej pasterce. Rozpoczynamy nowy rok kalendarzowy w towarzystwie Bożej Rodzicielki Maryi, w trwającym od minionej niedzieli Roku Jubileuszowym w naszej archidiecezji. Myślą przewodnią tego świętego czasu są słowa: „Pielgrzymi nadziei”. W jubileuszowych pielgrzymkach będzie nam towarzyszyć Maryja, którą w Litanii Loretańskiej od lat wzywamy jako Matkę Nadziei – podkreślił bp Ireneusz Pękalski, biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej, który przewodniczył noworocznej pasterce w łódzkim Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus, gdzie od lat posługują jezuici.
Jak przypomniał we wstępie do liturgii ks. Krzysztof Ołdakowski, kustosz jezuickiego sanktuarium, w szczególny sposób należy modlić się, aby rok jubileuszowy był czasem łaski, pojednania, amnestii i darowania długów. – Wiemy, że zbliża się 25. rocznica włączenia księdza biskupa do grona następców apostołów, dlatego zebrani w naszym sanktuarium, w świątyni jubileuszowej, polecamy księdza biskupa dobremu Bogu prosząc o Jego błogosławieństwo na dalsze lata owocnej misji dla dobra ludu Bożego – powiedział.
W homilii bp Pękalski, nawiązując do papieskiej bulli inaugurującej Rok Święty 2025, przypomniał słowa papieża Franciszka: „Zachęcam pielgrzymów przybywających do Rzymu, do zatrzymania się na modlitwie w sanktuariach maryjnych Wiecznego Miasta, aby oddać cześć Dziewicy Maryi i przyzywać Jej opieki. Jestem przekonany, że wszyscy, zwłaszcza cierpiący i udręczeni, będą mogli doświadczyć bliskości najczulszej z mam, która nigdy nie opuszcza swoich dzieci, która dla świętego Ludu Bożego jest ‘znakiem niezachwianej nadziei i pociechy’” – cytował hierarcha.
Duchowny zauważył, że nie wszyscy będą mogli udać się do Rzymu, jednak można wypełnić polecenia papieża Franciszka nawiedzając np. maryjne sanktuaria miasta: Matki Boskiej Zwycięskiej, Matki Bożej Pocieszenia przy kościele św. Wojciecha czy Matki Bożej Uzdrowienia Chorych przy szpitalu Bonifratrów. – Ksiądz kardynał wyznaczył także tutejsze sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus jako Kościół, w którym wierni będą mogli uzyskiwać łaskę odpustu jubileuszowego – tłumaczył bp Pękalski.
Kaznodzieja przypomniał, że szczególnym wydarzeniem 13 czerwca w roku 2025 odbędzie się zakończenie IV Synodu Duszpasterskiego. – Przypomnijmy sobie, że pierwszy etap tego synodu odbywał się pod hasłem: „Młodzież nadzieją Kościoła łódzkiego” – podkreślił.
Kończąc homilię hierarcha zaapelował, by Rok Jubileuszowy stał się okazją do odrodzenia lub ożywienia Nadziei, która nie zawodzi. – A nie zawodzi nadzieja, która jest oparta na solidnym fundamencie czyli na Bogu – Emmanuelu, Bogu zawsze towarzyszącym nam pielgrzymom nadziei na drogach naszego życia – podsumował.
Świątynia ojców jezuitów jest jednym z 17 Kościołów Jubileuszowych, wśród których znajdują się między innymi: łódzka bazylika archikatedralna św. Stanisława Kostki, bazylika św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim, sanktuaria maryjne oraz inne wybrane świątynie zlokalizowane w Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim, Pabianicach i Parznie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.