Bp Pindel odsłonił epitafium ku czci zmarłego biskupa i misjonarza z Cieszyna – Tadeusza Kusego
31 marca 2025 | 14:22 | rk | Cieszyn Ⓒ Ⓟ

„Sprawując tę Eucharystię, dziękujemy za dar jego życia i pasterskiej posługi bp. Tadeusza Kusego OFM. Chcemy upamiętnić osobę, która w tym kościele została ochrzczona” – modlił się bp Roman Pindel, który w cieszyńskim kościele św. Magdaleny odsłonił ufundowane przez siebie pamiątkowe epitafium ku czci biskupa i misjonarza. Biskup bielsko-żywiecki przyznał, że modlił się również za Kościół, któremu zmarły rok temu franciszkanin służył w Afryce, „aby rozważył i rozeznał, czy życie naszego brata Tadeusza nie zasługuje na to, by podjąć proces beatyfikacyjny”.
Z prośbą o poświęcenie pamiątkowego epitafium zwróciła się do biskupa radna cieszyńska Joanna Kulesza-Ziobrowska. Zauważyła, że tablica ta znajduje się obok chrzcielnicy, przy której został ochrzczony bp Tadeusz.
„Stoimy w świątyni, która dla biskupa Tadeusza Kusego była początkiem jego drogi w Kościele. Pamiętamy dzień, kiedy wszedł tu, by sprawować swoją pierwszą Mszę św. jako biskup. Wzruszającym momentem było jego pochylenie się nad chrzcielnicą – tą samą, nad którą dziś i my możemy stanąć. Jesteśmy dumni, że to właśnie w naszym mieście się urodził i dorastał” – stwierdziła.
Podczas odsłonięcia i poświęcenia epitafium biskup modlił się: „Boże, bądź uwielbiony za życie biskupa Tadeusza Kusego, dobrego pasterza, którego posługa była darem złożonym Tobie. Spraw, aby jego dobre czyny szły za nim, a wdzięczność wiernych podtrzymywała pamięć o nim przez pokolenia. Niech ta tablica przypomina, że Ty, Panie, posługujesz się ludźmi, aby czynić wielkie rzeczy. Przez Chrystusa, Pana naszego” – powiedział.
W kazaniu wikariusz katowickiej prowincji franciszkańskiej o. dr Wit Chlondowski OFM podjął refleksję nad zawołaniem „Z Tobą i dla Ciebie, Jezu”, które przyjął za swoją dewizę biskup Zbigniew. Kapłan podkreślił, że każda biskupie hasło jest najkrótszą homilią, wyrażającą duchową postawę i misję pasterza.
Zdaniem kaznodziei, słowa „Z Tobą, Jezu” to wyraz osobistej relacji z Chrystusem. Mówią one o konieczności spotkania z Jezusem, doświadczenia Jego miłości i przebaczenia. „Człowiek, który głęboko przeżył spotkanie z Bogiem, może żyć w Jego obecności każdego dnia” – wyjaśnił.
Z kolei słowa „Dla Ciebie, Jezu” wyrażają gotowość do oddania życia na służbę Ewangelii. O. Chlondowski odniósł to do życia biskupa Zbigniewa, który poświęcił się misjom w Afryce, rezygnując z wygód i rodzinnej bliskości, by głosić Chrystusa w trudnych warunkach.
„Dla nas wszystkich tablica, która wskazuje na chrzest, jest przypomnieniem, iż mamy te same zdolności, które przez chrzest Bóg każdemu z nas daje. A przykład naszego brata i biskupa pokazuje, jak pięknie można je wykorzystać w naszym osobistym życiu, realizując powołanie, do którego Bóg albo już nas wezwał, albo nas zaprasza” – podsumował na koniec Mszy św. przełożony Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Katowicach o. Witosław Sztyk.
Bp Roman przyznał, że dziękował Bogu podczas Eucharystii za to, że postawił na jego drodze księdza biskupa Tadeusza. „Jawił mi się jako wierny głosiciel Ewangelii, bardzo ściśle związany z Jezusem, którego głosił. Modliłem się także o to, aby owoce jego życia były trwałe i przemawiały do tych, którzy będą się spowiadać i którzy będą go spotykać w swoim życiu” – zapewnił.
„Modliłem się również za Kościół, któremu służył w Afryce, aby rozważył i rozeznał, czy życie naszego brata Tadeusza nie zasługuje na to, by podjąć proces beatyfikacyjny. To jest zadanie tamtego Kościoła, który znał go przez dłuższy czas i miał okazję doświadczyć wartości jego życia” – wyjaśnił.
Projekt tablicy wykonał ks. dr Szymon Tracz, portret malowany na blasze miedzianej to dzieło prof. Anny Sękowskiej z ASP w Krakowie. Epitafium wykonał kamieniarz Bartłomiej Brańka z Wadowic.
Bp Zbigniew Tadeusz Kusy OFM urodził się 2 grudnia 1951 r. w Cieszynie. Do Zakonu Braci Mniejszych w prowincji Wniebowzięcia NMP wstąpił 31 sierpnia 1969 r. Śluby wieczyste złożył 26 sierpnia 1974 r. Święcenia kapłańskie przyjął 15 kwietnia 1976 r. Po dwuletniej praktyce duszpasterskiej w Polsce wyjechał na misje do Zairu (dzisiejsze Kongo), gdzie pracował od 1979 do 1986 r. Następnie, po ukończonych studiach w Instytucie Nauk i Teologii Religii w Paryżu, w 1989 r. rozpoczął pracę misyjną w Republice Środkowoafrykańskiej.
31 maja 2014 r. o. Kusy został mianowany przez papieża biskupem koadiutorem diecezji Kaga-Bandoro, a od roku 2015 był biskupem ordynariuszem tej diecezji. Posługę tę pełnił 9 lat. Zmarł w wieku 72 lat 31 marca 2024 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.