Bp Samiec: pamiętajmy o tych, którzy pukają do drzwi Europy
21 września 2018 | 12:11 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
„Gdy myślimy o Europie i o wolności to powinniśmy też pamiętać o tych najsłabszych. O tych, którzy pukają do jej drzwi szukając ratunku czy lepszego życia” – mówił bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, podczas inauguracji XI Zjazdu Gnieźnieńskiego. Jednym z tematów kongresu jest kryzys migracyjny i pomoc potrzebującym.
Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP po raz pierwszy witał uczestników Zjazdu Gnieźnieńskiego jako prezes Polskiej Rady Ekumenicznej. Nawiązując do głównej tematyki obrad przyznał, że ludzkość zawsze dążyła do wolności, jako jednej z podstawowych wartości.
„Niestety, wolność jednych często oznacza ograniczenie wolności innych. Przecież hasła zawierające słowo wolność – towarzyszyły wojnom i rewolucjom. Piękne hasło Rewolucji francuskiej „Wolność, równość, braterstwo” było wykuwane przelewem krwi” – zauważył bp Jerzy Samiec.
Przyznał również, że mówiąc o wolności powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że wymaga ona od nas również odpowiedzialności. „Wolność musi być powiązana z odpowiedzialnością, by umieć z niej we właściwy sposób korzystać i by korzystając ze swej wolności dawać przestrzeń dla wolności innych. Może czasami powinniśmy nieco ograniczyć swoją wolność? Dojrzałe demokracje szczególnie wyczulone są na prawa mniejszości. Bo to właśnie w podejściu do słabszych, mniejszych możemy okazać naszą dojrzałość” – stwierdził zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.
Podkreślił również, że myśląc o Europie i wolności powinniśmy pamiętać o najsłabszych, o tych, którzy pukają do jej drzwi szukając ratunku czy lepszego życia. „Nie powinniśmy unikać tematów związanych z przemocą, którą stosują jedni wobec drugich. Powinniśmy karmić głodnych oraz uwalniać tych, którzy utracili wolność wbrew swej woli i prawu. Bo choć oficjalnie niewolnictwo jest zakazane, to jednak wśród nas, w Europie, żyją ludzie zniewoleni. Głównym źródłem inspiracji dla chrześcijan jest miłość. Jest to miłość do Boga okazywana poprzez miłość do drugiego człowieka. To ona napędza do działania” – przypomniał bp Jerzy Samiec.
Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej od początku uczestniczą w nowożytnych Zjazdach Gnieźnieńskich organizowanych w Gnieźnie. Wspólnie również poprowadzą „Ekumeniczną Drogę Wolności”, która przejdzie dziś wieczorem z Rynku do katedry gnieźnieńskiej, gdzie homilię wygłosi metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.
Znakiem ekumenicznego wymiaru zjazdu jest także ekumeniczny przekład Biblii, który otrzymają wszyscy uczestnicy spotkania.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.