Bp Skucha przewodniczył ostatniemu nabożeństwu fatimskiemu w rodzinnej parafii
14 października 2024 | 15:31 | dziar | Proszowice Ⓒ Ⓟ
Bp Piotr Skucha, pomocniczy biskup senior diecezji sosnowieckiej, pochodzący z parafii Proszowice w diecezji kieleckiej, przewodniczył w niedzielę 13 października ostatniemu nabożeństwu fatimskiemu i poprowadził procesję różańcową ulicami miasta.
W homilii przypominał, że to Bóg zawsze powinien być na pierwszym miejscu w życiu człowieka, aby jego chrześcijaństwo nie było połowiczne. Do tego konieczna jest modlitwa, do której zawsze wzywa nas Maryja – także w orędziu fatimskim. Jest to odpowiedź na „materializm naszych czasów”.
– Postęp w życiu duchowym wymaga pierwszego kroku: trzeba odejść od spraw codziennych. Dlatego ważne jest, abyśmy uczyli się opuszczać świat i spotykać się z Bogiem – zachęcał bp Skucha, przypominając dzieje i istotę objawień fatimskich.
Mówił także m.in. o pokucie, nazywanej w starożytności drugim chrztem.
– Zło dotyka także człowieka po chrzcie świętym (…). Dlatego Kościół jako mistyczne Ciało Jezusa umożliwił od początku także tym, którzy w jakiś sposób odeszli od Chrystusa przez grzech, powrót do Boga. Św. Hieronim nazwał pokutę chrześcijańską „drugą deska ratunku po rozbiciu” – tłumaczył hierarcha, powołują się także na św. Tomasza z Akwinu, również tłumaczącego to „ratownicze” porównanie. – Po „rozbiciu”, czyli zgrzeszeniu, drugim środkiem ratunku jest dla chrześcijan pokuta – zaznaczył. Zauważył także, iż św. Jan Paweł II przypomina, że „pokuta winna wypływać z miłości, a nie z lęku”.
– Dzieci Fatimskie przejęły się do głębi ostatecznym losem człowieka – mówił bp Skucha, cytując fragmenty orędzia z Fatimy. Zauważył, ze „jeśli mówimy o pobożności fatimskiej, to nie możemy jej utożsamiać jedynie z 13.dniem miesiąca”.
– Fatima pozostaje nadal aktualna. Przesłanie z Fatimy jest bowiem naznaczone warunkowością – słowo „jeżeli” pojawia się wielokrotnie. Bóg zaprasza nas do współpracy. Obietnice Fatimy spełnią się, jeżeli my wypełnimy to, o co prosi Matka Boża – podkreślał duchowny.
Bp Piotr Skucha pochodzi z diecezji kieleckiej – urodził się w Łaganowie na terenie parafii Proszowice, a formację kapłańską zdobywał w WSD w Kielcach. Często gości w rodzinnej parafii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.