Bp Stankiewicz członkiem Trybunału Sygnatury Apostolskiej
01 grudnia 2012 | 12:48 | st (KAI) / pm Ⓒ Ⓟ
Ojciec Święty mianował emerytowanego dziekana Roty Rzymskiej, bpa Antoniego Stankiewicza członkiem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.
Jest to najwyższy organ sądowniczy Kościoła katolickiego. Nadzoruje także działanie sądów kościelnych niższego rzędu.
Bp Antoni Stankiewicz był drugim Polakiem (po kard. Bolesławie Filipiaku, zmarłym 14 października 1978 r.) – dziekanem Roty Rzymskiej. Urodził się 1 października w 1935 r. w Oleszczenicach na Wileńszczyźnie. Po II wojnie światowej zamieszkał z rodzicami na Ziemiach Zachodnich. Studiował na KUL-u i ATK. Święcenia kapłańskie przyjął 20 grudnia 1958 i został inkardynowany dla ówczesnej administratury apostolskiej w Gorzowie. W 1961 r. uzyskał tytuł doktora prawa kanonicznego. Pracował w Sądzie Biskupim i w Kurii Biskupiej w Gorzowie. Jego pierwsza publikacją z dziedziny prawa małżeńskiego byłą opublikowana w 1967 praca pt. „Ważność umowy małżeńskiej zawartej w stanie odurzenia alkoholowego”.
Od 1969 r. pracował w Trybunale Roty Rzymskiej. W latach 1995-2000 przewodniczył Komisji Dyscyplinarnej Państwa Watykańskiego. Od 1980 r. wykłada na Wydziale Prawa Kanonicznego Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, a od 1996 r. także na Wydziale Prawa Kanonicznego Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża, prowadzonego przez Opus Dei. Od 1984 r. naucza w Studium Rotalnym. W 1989 r. wszedł w skład kurialnej Komisji ds. Adwokatów, a w 2000 r. został sędzią Sądu Apelacyjnego Państwa Miasta Watykańskiego. Jest członkiem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz konsultorem Kongregacji ds. Duchowieństwa.
31 stycznia 2004 r. Jan Paweł II mianował go dziekanem Trybunału Roty Rzymskiej. Biskupem mianował go 15 listopada 2006 r. Benedykt XVI, a sakrę otrzymał 16 grudnia tegoż roku z rąk sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Tarcisio Bertone. Jako hasło swej posługi obrał słowa: „Jezu ufam Tobie”. 22 września b.r. Ojciec Święty przyjął jego rezygnację z funkcji dziekana Roty Rzymskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.