Bp Stułkowski: cokolwiek czynimy innym ludziom, czynimy Jezusowi
30 czerwca 2023 | 12:30 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Bp Szymon Stułkowski przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku, z udziałem grupy polskich dzieci z Wileńszczyzny. Przebywają one w Płocku na zaproszenie Fundacji „Cokolwiek uczyniliście”. W tym roku fundacja obchodzi 5-lecie działalności na rzecz innych.
Bp Szymon Stułkowski przewodniczył Mszy św. dla polskich gości z Litwy w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przy Starym Rynku w Płocku, w miejscu związanym z pierwszym objawieniem Jezusa Miłosiernego św. s. Faustynie (22 lutego 1931 roku). Biskup przekazał jej uczestnikom obrazek przedstawiający Ostatnią Wieczerzę, ostatnią ucztę Jezusa z apostołami.
Zaznaczył, że to, co wydarzyło się podczas Ostatniej Wieczerzy, odbywa się podczas każdej Mszy św., gdy Duch Święty sprawia przemianę chleba i wina, które są na ołtarzu, w Krew i Ciało Jezusa Chrystusa.
„Co Rodzina Ulmów mówi nam dziś? – panel dyskusyjny w ramach konferencji przed beatyfikacją
Kazał też zwrócić uwagę na to, że na obrazku Jezus trzyma w ręku zwój pisma – to jakby plan który Bóg Ojciec dał Jezusowi do zrealizowania, aby uratować i zbawić świat. Jezus uczynił to „przez Swoją miłość na krzyżu”.
– To, co dokonało się w czasie Ostatniej Wieczerzy, ma też miejsce w czasie każdej Mszy św. Wtedy Jezus karmi nas Swoim Ciałem i Swoją Krwią. Gdy uczestniczymy w Mszy św., to mówimy „Kocham Cię Jezu” – interpretował duchowny.
Dodał, że na obrazku widać też Jezusa umywającego nogi. W ten sposób dał ludziom przykład, żeby też tak czynili: potrafili kochać, byli dobrzy, życzliwi i pomocni dla każdego człowieka,
Bp Stułkowski odwołał się również do nazwy Fundacji „Cokolwiek uczyniliście”: – „Cokolwiek uczyniliście drugiemu człowiekowi, mnie uczyniliście”, czyli jeśli pomagamy komuś w potrzebie, pomagamy samemu Panu Jezusowi. To są dwa najważniejsze przykazania: miłości Boga i miłości bliźniego – zaakcentował biskup.
W Mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia uczestniczyła 46-osobowa grupa polskich dzieci z Litwy wraz z opiekunami.
Kolonie dla polskich dzieci z Wileńszczyzny, to jedno z wielu działań Fundacji „Cokolwiek uczyniliście”, która została utworzona 5 lat temu z inicjatywy i fundacji ks. inf. prof. dr. hab. Wojciecha Góralskiego, wybitnego płockiego kanonisty. Znaczącym rysem jej działalności jest pomoc Polakom na Wileńszczyźnie. Do tej pory kilkukrotnie gościć dzieci z polskich rodzin na letni wypoczynek oraz przekazać dary w ramach Świątecznej Paczki Rodakom na Wileńszczyźnie. Prezesem fundacji jest dr Witold Wybult.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.