Bp Stułkowski: podejmując pracę intelektualną, dojrzewajcie w wierze
03 października 2022 | 12:35 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ
„Jezus zaprasza was, abyście podejmując pracę intelektualną na uczelniach, dojrzewali w wierze. Wykorzystajcie dobrze ten czas nauki” – mówił do pracowników wyższych uczelni i studentów bp Szymon Stułkowski.
W kościele pw. św. Rocha, 2 października podczas uroczystej Mszy św., zainaugurowano rok dla duszpasterstw akademickich istniejących w Poznaniu. W świątyni sąsiadującej z Politechniką Poznańską zgromadzili się pracownicy naukowi wyższych uczelni, duszpasterze akademiccy, studenci oraz społeczność Politechniki.
W homilii poznański biskup pomocniczy, nawiązując do czytanej Ewangelii wg św. Łukasza, zwrócił uwagę, że choć apostołowie byli blisko Pana Jezusa, to prosili Go, by dodał im wiary. „Prośmy, jak apostołowie, żeby Jezus umacniał naszą wiarę, żebyśmy w niej wzrastali” – zaapelował.
Zauważył, że dzisiaj z różnych powodów, także wewnątrzkościelnych błędów, nie jest łatwo przyznać się do Kościoła. Poznański biskup pomocniczy zachęcał zgromadzonych, by w ocenie Kościoła i formułowanych opiniach kierować się trzeźwym myśleniem. „Bądźcie krytycznie lojalni wobec Kościoła. Przypomnijcie sobie, kto wam pomagał dojrzewać w wierze, a nie słuchajcie tylko tych, którzy chcą obrzydzić Pana Boga, Kościół i księży” – mówił bp Stułkowski. Podkreślił, że współczesne uczelnie są wyposażone w najnowocześniejsze zdobycze techniki, a Kościół ma bardzo ubogie zaplecze. „Kościół to szkoła z jedną ławką, którą jest ołtarz. Tak zadecydował Bóg, abyśmy gromadzili się wokół ołtarza Chrystusowego i kształtowali nasze serca Jego miłością” – stwierdził biskup.
Nawiązał także do obrazu „Jezus z symbolami eucharystycznymi”, zamieszczonego w niemieckim modlitewniku. Zwrócił uwagę na postać Pana Jezusa, który na obrazie stoi na kuli ziemskiej, ale jakby w futrynie drzwi, przysłaniając to, co jest za Nim. Trzeba tylko przejść przez zasłonę, którą jest Ciało Jezusa Chrystusa. „Kiedy Jezus umierał na krzyżu, zasłona przybytku, która zasłaniała miejsce najświętsze, rozdarła się przez środek, nie była już potrzebna. Dojście do Serca Boga zostało otwarte dla każdego” – tłumaczył biskup.
Postać Jezusa na obrazie z niemieckiego modlitewnika w symboliczny sposób została powiązana z Eucharystią. Bp Stułkowski zauważył, że Jezus jest „uwięziony w chlebie i winie, spętany Eucharystią w posłuszeństwie Ojcu. Ręce i nogi Jezusa są skrępowane kłosem zboża i winnym gronem, które przerastają przez Jego dłonie i nogi”.
Przekonywał, że Jezus zaprasza nas, abyśmy dali się „spętać Eucharystią, czyli żyli Chrystusem, Jego słowem i Ciałem”. „Byśmy mieli eucharystyczne ręce, które wyciągają się do zgody, niosą pomoc drugiemu, nie zaciskają się w pięść, ale są otwarte, błogosławiące. Chce, byśmy mieli eucharystyczne nogi, które będą nas prowadziły Bożymi ścieżkami” – tłumaczył biskup.
Przy kościele pw. św. Rocha działa duszpasterstwo akademickie zrzeszające przede wszystkim studentów Politechniki Poznańskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.