Bp Stułkowski: niech Wielki Tydzień będzie naszym wyznaniem wiary
13 kwietnia 2025 | 14:13 | ikk | Płock Ⓒ Ⓟ

Nie zmarnujmy tego tygodnia. Zabierzmy ze sobą słowa o Chrystusie Słudze: „aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano” (Flp 2, 6-11). Niech nasze kolana zginają się przed Jezusem i niech ten gest stanie się naszym osobistym wyznaniem wiary – mówił bp Szymon Stułkowski podczas Mszy św. w Niedzielę Palmową w bazylice katedralnej w Płocku, rozpoczynając obchody Wielkiego Tygodnia.
W homilii bp Stułkowski nawiązał do słów z Listu św. Pawła do Filipian, przywołując fragment o Chrystusie, który uniżył samego siebie i stał się posłuszny aż do śmierci krzyżowej (por. Flp 2, 6-11). – „(…) Aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano” – niech te słowa będą naszą modlitwą w tym szczególnym tygodniu. Różnie można rozumieć to „zgięcie kolan”, ale w centrum niech zawsze będzie wiara, jako nasza osobista odpowiedź na miłość Boga – podkreślił biskup płocki.
Zauważył, że każdy może inaczej wyrazić swoją wiarę w bóstwo Jezusa Chrystusa i Jego miłosierdzie. – Ktoś uklęknie przy kratkach konfesjonału, inny sięgnie po Pismo Święte i będzie karmił się słowem o miłosierdziu, a w Wielki Piątek uklękniemy przed Krzyżem, całując go z wdzięcznością za nasze zbawienie. Może wyrazem wiary będzie też pomoc komuś potrzebującemu, w jakimś konkretnym geście miłości. To wszystko są formy „klękania” przed Jezusem – mówił.
Na zakończenie bp Stułkowski zachęcał wiernych, by Wielki Tydzień przeżyć świadomie i głęboko. – Nie zmarnujmy tego czasu. Niech wydarzenia tych dni prowokują nas, byśmy rzeczywiście szli za Jezusem. Szli, nie tylko do katedry czy kościołów, ale jako pielgrzymi nadziei do niebieskiego Jeruzalem, do Ojczyzny, która jest w niebie – zakończył.
Niedzielna uroczystość rozpoczęła się w ogrodzie domu biskupiego, gdzie bp Stułkowski pobłogosławił palmy przyniesione przez wiernych. Następnie odczytano fragment Ewangelii, po którym wyruszyła uroczysta procesja do katedry na Wzgórzu Tumskim.
Przy zamkniętych drzwiach bazyliki katedralnej biskup poprowadził symboliczny dialog z chórem, zakończony uderzeniami pastorału w drzwi świątyni, które symbolicznie otworzyły się przez biorącymi udział w procesji. Ten szczególny ryt miał przypomnieć, że „nową Jerozolimą”, do której Chrystus pragnie dziś przyjść, jest serce każdego człowieka.
Niedziela Palmowa, zwana także Niedzielą Męki Pańskiej, otwiera najważniejszy czas w roku liturgicznym – Wielki Tydzień. To moment, w którym radość z triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy łączy się z refleksją nad Jego męką i śmiercią. Procesja z palmami oraz lektura Ewangelii Męki Pańskiej zapraszają wiernych do głębszego wejścia w tajemnicę Paschy – przejścia ze śmierci do życia, z ciemności do światła Zmartwychwstania.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.