Bp Szymon Stułkowski kanonicznie objął diecezję płocką
31 października 2022 | 20:17 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Bp Szymon Stułkowski kanonicznie objął dziś diecezję płocką. Odbyło się to w bazylice katedralnej płockiej, zgodnie z kan. 382 § 3 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Komunikat Nuncjatury Apostolskiej o nominacji bp. Stułkowskiego na biskupa płockiego przez papieża Franciszka odczytał ks. kan. dr Piotr Grzywaczewski, kanclerz Kurii Diecezjalnej Płockiej.
Kanoniczne objęcie diecezji płockiej przez bp. Szymona Stułkowskiego poprzedziła modlitwa przedpołudniowa w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku, z udziałem biskupa nominata Szymona Stułkowskiego, administratora apostolskiego diecezji płockiej bp. Wiesława Śmigla, biskupa toruńskiego, biskupów seniorów: Piotra Libery i Romana A. Marcinkowskiego, członków Kolegium Konsultorów z bp. Mirosławem Milewskim, wikariuszem generalnym oraz pracowników instytucji diecezjalnych.
Po modlitwie ks. kan. dr Piotr Grzywaczewski, kanclerz Kurii Diecezjalnej Płockiej, odczytał komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce z dnia 22 października 2022 roku o tym, że Ojciec święty Franciszek mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej bp. Szymona Stułkowskiego – biskupem płockim.
Następnie odbyło się podpisanie protokołu z kanonicznego objęcia diecezji płockiej przez bp. Szymona Stułkowskiego. Podpisy pod protokołem złożyli: bp Wiesław Śmigiel, ustępujący administrator apostolski diecezji płockiej, bp Szymon Stułkowski, nowo mianowany biskup płocki oraz członkowie Kolegium Konsultorów.
Bp Wiesław Śmigiel, dotychczasowy administrator apostolski diecezji płockiej zaznaczył, że diecezja płocka otrzymuje nowego pasterza, „pastoralistę, człowieka wielkiego serca, a przede wszystkim człowieka zakochanego w duszpasterstwie”. Został nim jednak nie po to, aby odbierać zaszczyty, ale by „dać przykład odpowiedzialności, miłości pasterskiej, troski o Kościół płocki”.
Bp Szymon Stułkowski powiedział, że decyzję papieża Franciszka o mianowaniu na biskupa płockiego przyjął z wiarą, że „Pan Bóg kolejny raz przekreśla jego stabilizację i daje kolejne zadania do realizacji”. Zaznaczył, że na jego obrazku prymicyjnym znalazły się słowa z powołania proroka Jeremiasza: „Pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę” (Jer 1,7). Od tego czasu słowa te niosą go do różnych zadań, których sam by sobie nie wybrał, Bóg daje mu siłę do ich wykonywania, a czasami pozwala też oglądać owoce.
– W duchu słów z powołania proroka Jeremiasza biorę dziś odpowiedzialność za Kościół, który od wieków żyje w diecezji płockiej. Jestem świadom jego wielowiekowych korzeni z których wyrasta i chcę zrobić wszystko, z kapłanami, biskupami, diakonami, osobami konsekrowanymi, wiernymi świeckimi, aby podjąć to dziedzictwo i dalej je rozwijać – zapewnił nowy biskup płocki.
Odwołał się też do obrazu z przeszłości, kiedy to prowadził rekolekcje w jednej z parafii w Kutnie. Na tamtejszym dworcu PKP znajdowała się kaplica. Gdy sprawował Eucharystię i głosił słowo Boże, za plecami słyszał pociągi relacji Berlin – Moskwa. Zabrał stamtąd obraz dotyczący życia wspólnoty, związany z jazdą pociągiem.
– Kościół, który żyje na Mazowszu, na terenie diecezji płockiej jest jak pociąg, który od prawie 950 lat jest w drodze, w ruchu ku wieczności, ku niebu. Ja dzisiaj dosiadam do tego pociągu, otwieram drzwi, przedział, i widzę, że jest wolne miejsce. Dosiadam się do tej wspólnoty i proszę o życzliwe przyjęcie. Od tego momentu nie jest to tylko wasz pociąg, ale także mój – czyli nasz pociąg. Chce służyć Panu Bogu i wam najlepiej jak potrafię. Zdaję sobie sprawę, że biorę odpowiedzialność za zbawienie ponad 800 tysięcy ludzi, którzy tu żyją. Proszę o współpracę w dziele budowania tu i teraz królestwa Bożego. Gorąco proszę o modlitwę w mojej intencji – zwrócił się do obecnych w katedrze.
Poprosił też o wstawiennictwo patronów diecezji płockiej: św. Zygmunta, św. Stanisława Kostkę, św. Faustynę Kowalską, bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego i bł. bp. Leona Wetmańskiego.
W imieniu Kolegium Konsultorów ks. prał. dr Marek Jarosz, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, podziękował bp. Wiesławowi Śmiglowi za dotychczasowe administrowanie diecezją płocką. Złożył też życzenia nowemu pasterzowi.
– Przychodzi ksiądz biskup do nas jako pasterz, a zadaniem pasterza jest, jak mówi Ojciec święty, stawanie pośród owiec. Trafia ksiądz biskup do Kościoła i diecezji takiej, jaka ona jest. Mamy wiele zalet, wad tylko kilka, ale mimo wszystko królestwo Boże ma się realizować tutaj z takimi ludźmi, jakimi jesteśmy – stwierdził rektor.
Uroczystość formalnego objęcia rządów w diecezji płockiej zakończyła się błogosławieństwem pasterskim, udzielonym przez biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego.
Wydarzenie było transmitowane on-line przez Katolickie Radio Diecezji Płockiej (na antenie radiowej oraz za pośrednictwem KRDP TV).
Ingres, czyli liturgiczna uroczystość rozpoczynająca posługę pasterską bp. Szymona Stułkowskiego odbędzie się 26 listopada o godz. 11.00 w katedrze płockiej. Poprzedzi go wieczorne spotkanie biskupa z kapłanami z diecezji 25 listopada o godz. 20.00, również w katedrze.
Bp Szymon Stułkowski przejął rządy w diecezji płockiej z rąk biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla, administratora apostolskiego diecezji płockiej. Tenże sprawował je od 4 czerwca, kiedy to poprzedni biskup płocki Piotr Libera, z powodów zdrowotnych, przeszedł na emeryturę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.