Bp Włodarczyk: wolność to nie „róbta co chceta”
26 października 2022 | 22:17 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
Ok. 200 uczniów szkół średnich i branżowych z Bydgoszczy brało udział w sympozjum pt. „Wolność – darem i wyzwaniem”, które zorganizowane zostało przez Fundację Światło – Życie, Krucjatę Wyzwolenia Człowieka i Wojewodę Kujawsko – Pomorskiego. Celem sympozjum było przeciwdziałanie uzależnieniom.
– Wolność to nie „róbta co chceta”, ale odpowiedzialność – mówił bp Krzysztof Włodarczyk. – Organizując to spotkanie, chcemy pokazać, że wolność może być piękna, jeżeli będziemy kierować się w niej dobrem i miłością, a nie tym, co często proponuje nam świat – dodał Marek Piątkowski z Fundacji Światło-Życie.
Sympozjum zostało skierowane do młodzieży szkół średnich i branżowych z Bydgoszczy. Jak wskazują wyniki badań, uczniowie tego typu placówek są szczególnie narażeni na problem spożywania alkoholu. – Myślę, że ukazywanie konsekwencji nadużywania napojów procentowych spowoduje, że młodzi będą wybierać w sposób mądry i odpowiedzialny. Niestety, z przykrością muszę przyznać, że w Bydgoszczy nie ma „dobrego klimatu” do tego, by ograniczać liczbę punktów sprzedaży alkoholu – powiedziała dr Grażyna Szabelska, mając na uwadze radnych miasta. – Dlatego tak bardzo ważne jest zwiększanie świadomości społecznej – dodała pełnomocnik wojewody kujawsko-pomorskiego ds. rodziny.
W gronie prelegentów znaleźli się m.in. ks. Wojciech Ignasiak, dyrektor Ośrodka Profilaktyczno – Szkoleniowgo Fundacji Światło-Życie im. ks. Franciszka Blachnickiego w Katowicach czy Przemysław Gorzelak, psycholog z Kliniki Psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy.
Sympozjum zakończyło się wystąpieniem Macieja Białki, rapera i prezesa Fundacji „Dobro się niesie”. – Do młodych trzeba mówić ich językiem, co staram się czynić poprzez muzykę. Trzeba to także łączyć z Ewangelią, która wskazuje na prawdziwą wolność, wyznacza jej kierunki – powiedział.
– Wolność to przestrzeń, w której swobodnie się czujemy, możemy wyrażać myśli i emocje. Wierzyć i mówić w to, co chcemy. To brak ograniczeń i oceny ze strony innych. Wolności może zagrozić chociażby wszelka cenzura w sieci, blokowanie osób, które są niewygodne, mają poglądy odmienne od reszty – powiedzieli Julia, Paweł, Kamil, Dawid, Zosia, uczniowie liceum.
Sympozjum odbyło się w Kujawsko Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.
Pomysł zorganizowania wydarzenia wyszedł od moderatora Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, ks. Piotra Wencla. Dzieło krucjaty jest związane z programem krzewienia abstynencji, zainicjowane przez sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego oraz Ruch Światło-Życie. Idea KWC jest odpowiedzią na słowa Jana Pawła II, zawarte w jego liście pożegnalnym do Polaków z 23 października 1978 r., w którym czytamy „proszę, abyście przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa…”.
Sympozjum zainaugurowała Msza św. w katedrze bydgoskiej, której przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.