Bp Wojtuś: czy i w imię czego wolno mówić Bogu „NIE”?
16 sierpnia 2020 | 06:10 | bgk / hsz | Gniezno Ⓒ Ⓟ
„Czy wolno mówić Bogu NIE? Jaki argument i jaką wartość woli i serca można przedłożyć sobie samemu, rodakom i narodowi, aby odrzucić to, czym wszyscy przez tyle set lat żyli, to, co stworzyło podstawy naszej tożsamości i zawsze ją stanowiło?” – pytał w Gnieźnie za św. Janem Pawłem II bp senior Bogdan Wojtuś.
Emerytowany biskup pomocniczy gnieźnieński przewodniczył w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Mszy św. w bazylice prymasowskiej, dla której dzień ten jest także świętem patronalnym. W homilii, nawiązując do wspominanego wzięcia Matki Bożej z ciałem i duszą do nieba podkreślił, że jest ono jednocześnie „największym wyniesieniem człowieka, przyjęciem człowieka do chwały, jaką cieszy się sam Bóg”.
Biskup senior wskazał też na patriotyczny charakter 15 sierpnia, kiedy obchodzimy kolejną rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej – w tym roku okrągłą, setną. Jak przypomniał, wielkie hordy bolszewickie, które ruszyły na Polskę zaledwie dwa lata po odzyskaniu przez nią niepodległości, nie miały na celu jedynie zdobycia nowych terenów. Szło o coś więcej. Szło o to, aby zanieść żagiew rewolucji jak najdalej.
„Wszyscy zdawali sobie sprawę, że nasze wojska są za małe i za słabe” – mówił biskup senior. – I wtedy naród padł na kolana. Wszystkie kościoły w Warszawie były otwarte, dzień i noc trwała modlitwa, wielu pielgrzymowało na Jasną Górę, gdzie oddano Polskę sercu Jezusowemu i Matce Bożej. I ta modlitwa budziła ducha narodu. Ten duch wypływał także z wiary. Polacy nie chcieli ateizmu, który niosła rewolucja bolszewicka” – przypomniał dodając, że dziś dziękujemy za tę wielką wiarę naszego narodu, za dzielnych żołnierzy, zdolnych dowódców, głębokie zawierzenie Matce Bożej i za to, że możemy się cieszyć wolnością i suwerennością.
„Tylko czy dobrze tę wolność wykorzystujemy?” – zastanawiał się dalej biskup senior cytując św. Jana Pawła II, który w pierwszych latach po obaleniu komunizmu pytał Polaków z wyrzutem, dlaczego niektórzy chcą odbudowywać Polskę bez Chrystusa, dlaczego w imię rzekomej wolności chce się Chrystusa usunąć z życia publicznego?
„Czy można odepchnąć to wszystko, czy można powiedzieć NIE Chrystusowi i temu wszystkiemu, co wniósł On w nasze dzieje? – pytał bp Wojtuś.
„Oczywiście człowiek jest wolny i może powiedzieć Bogu NIE. Ale pytanie zasadnicze: czy wolno i w imię czego wolno? Jaki argument i jaką wartość woli i serca można przedłożyć sobie samemu, rodakom i narodowi, aby odrzucić to wszystko, czym wszyscy przez tyle set lat żyli, to, co stworzyło podstawy naszej tożsamości i zawsze ją stanowiło”.
„Wolność nie jest dana raz na zawsze, trzeba ją pielęgnować, trzeba jej bronić. I my dziś, jak nasi praojcowie, zwracamy się do Matki Bożej. Zawierzmy Maryi!” – prosił na koniec emerytowany biskup pomocniczy gnieźnieński.
Kult Matki Bożej Wniebowziętej należy w Polsce do najstarszych. Rozwijał się wraz z szerzeniem się chrześcijaństwa i od początku był bardzo żywy. Świadczy o tym liczba kościołów wzniesionych ku czci Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej. Wezwanie to – jak wspomniano – nosi także bazylika archikatedralna w Gnieźnie. Tytuł ten zyskała niejako naturalnie, wraz z ogłoszeniem Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej patronką utworzonej w 1000 roku metropolii gnieźnieńskiej.
Wniebowzięciu dedykowany jest także gnieźnieński kościół franciszkanów, gdzie Matka Boża czczona była od najdawniejszych czasów i nieprzerwanie mimo wielu dziejowych zawieruch.
Tytuł Wniebowzięcia NMP nosi w archidiecezji gnieźnieńskiej jeszcze siedem innych świątyń. Do najstarszych należą: bazylika w Trzemesznie, której dzieje sięgają X wieku i wiążą się z przybyciem do grodu benedyktynów oraz wrzesińska fara, której obok Wniebowzięcia NMP patronuje św. Stanisław – biskup i męczennik. Równie bogatą historią może się poszczycić parafia w niewielkim Słomowie w dekanacie rogozińskim, gdzie pierwszą świątynię wybudowano i uposażono pod koniec XIV stulecia.
Wezwanie Wniebowzięcia NMP noszą także kościoły w Budzisławiu Kościelnym, Niemczynie, Łopiennie i Wągrowcu, gdzie swego czasu rezydowali cystersi, a teraz posługują ojcowie paulini. Ponadto sanktuarium w Dąbrówce Kościelnej szczyci się wezwaniem NMP Wniebowziętej. We wszystkich tych świątyniach 15 sierpnia odbywają się uroczystości odpustowe.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.